Jako tradičně se oslavě nejoblíbenějších českých svátků věnují i města. Jako první se vánoční strom na náměstí rozzáří v Kadani a ve Vejprtech, následuje Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov. Ve všech městech budou i váoční trhy.

Kadaň rozsvěcuje strom už v sobotu

Kromě rozvěcení výzdoby na vzrostlém smrku na Mírovém náměstí v Kadani, které je naplánováno na pátou hodinu odpolední, budou v sobotu v deset hodin odstartovány vánoční trhy.

Na těch se vedle tradiční vánočního zboží objeví i kováři, šperkaři a další řemeslníci. Příchozí se mohou těšit na ukázky vánočních zvyků, odlévání vosku, rozkrajování jablek nebo věštění z hrnečků.

Město připravilo i bohatý kulturní program, slavnostní sobotu na náměstí doprovodí koledy v podání žateckých trubačů, vystoupí i středověcí hudebníci.

Děti se asi nejvíce těší na kousky kejklířů nebo na divadelní představení v otevřeném prostoru.

Adventní slavnosti se netýkají pouze náměstí, v kostele Povýšení sv. Kříže zapěje dětský sbor, u sv. Jana Křtitele potom studenti místního gymnázia.

Ve Vejprtech je ohňová šou

Ve Vejprtech mají velmi podobný program jako v Kadani. Trhy se otevírají dnes v jednu hodinu, strom se rozzáří v pět hodin. Kromě ukázek vánočních zvyků, vystoupení pěveckých sborů a pouličního divadla, spatří diváci i šermíře. Od půl šesté se mohou těšit na představení ohńového divadla Ignis.

V Klášterci začínají v neděli

Zítra, na adventní neděli, spustí oslavy v Klášterci nad Ohří. Stejně jako v obou předchozích městech nejdříve otevřou stánkaři.

Následovat budou pěvecká i herecká představení, žongléři předvedou triky, vystoupí i i děti z místní základní školy.

Celý program bude završen v šest hodin slavnostním ohňostroje, předtím ještě starosta města Jan Houška přednese krátký vánoční projev a bude zapálen adventní věnec.

Ten samý den bude zahájena výstava Klášterecký Betlém v Galerii Kryt .

V Chomutově a Jirkově až za týden

Oproti tomu Chomutováci a Jirkováci budou ještě týden chodit kolem potemnělých vánočních stromů. Jejich slavností rozzáření se shodně plánuje na 5. prosince, tedy na den, kdy chodí Mikuláš , Čert a občas přilétává i Anděl.

V Chomutově se strom rozsvítí příší pátek v pět hodin odpoledne, vánoční trhy se otevřou ještě o tři dny později. Vánoční program pak bude probíhat až do konce roku.

Ani o adventu ale Chomutováci nepříjdou zkrátka, u sv. Kateřiny je již otevřena výstava betlémů, adventní neděli přichystal i zoopark ve skanzenu. V kostele sv. Ignáce bude zítra trubkový koncert.

V Jirkově spojí rozsvícení stromu s mikulášskou nadílkou. V pátek bude otevřen trh, v půl šesté začne lampionový průvod. O hodinu později se rozsvítí strom, na závěr dne je nachystán velký ohňostroj.