Celkem třicet dva lidí získalo zlatou plaketu, která se uděluje po odebrání čtyřiceti litrů krve.

Dobrý nápad

S nápadem předávat jedno z největších ocenění právě v místě, kam chodí dárci na odběr krve, přišla primářka transfuzního oddělení Vladimíra Kašková. „Dárci nám odevzdají krev a předáním do okénka to pro ně končí,“ říká primářka. „Napadlo mě, že by je mohlo zajímat, co se s jejich krví děje dál,“ říká. Kromě předávání plaket se tak ocenění dárci podívali na prezentaci, ze které se dozvěděli, jak to vypadá dál a mohli si projít jindy nepřístupné prostory.

Ocenění dárci tuto možnost přijali s nadšením. Na předávání plaket do Červeného kříže totiž dříve došlo třeba jen sedm ze čtyřiceti až padesáti oceněných. Na „své“ oddělení přišlo dvacet šest z třiceti dvou oceněných dárců.

Dva dárci, dva příběhy

Aby mohli získat toto ocenění, museli svoji krev dávat minimálně deset let. „Je mi třicet osm. Začal jsem někdy po vojně. To mi bylo asi dvacet,“ říká Jindřich Barcal, který získal jednu ze zlatých plaket. „Brácha šel tehdy darovat krev, tak jsem šel s ním,“ vzpomíná na začátky. Nové ocenění pana Jindřicha utvrdilo v tom, že dělá dobrou věc. „Chci dávat krev dál. Rád bych získal aspoň zlatý kříž a až moje děti vyrostou, chtěl bych, aby chodily také,“ dodává. „Každopádně tohle ocenění pro mě hodně znamená,“ svěřuje se.


Mezi oceněnými jsou i ženy. Jiřina Nováková (na snímku vlevo) si už ani nepamatuje, kdy se rozhodla, že bude dárkyní. „Moje rodinná anamnéza byla špatná a všichni mí příbuzní onemocněli na rakovinu krve,“ svěřuje se. „Lékař mi doporučil, abych začala chodit. Tak jsem začala. Myslela jsem, že udělám jen pár odběrů, ale je jich už čtyřicet,“ říká. „Kromě toho mám rizikové povolání, kde se vyskytuje žloutenka, HIV. Dělám totiž ve věznici, takže mám jistotu, že mi nic není,“ svěřuje se. Také ona chce v dárcovství pokračovat.

Dárci v Chomutově

Pro dárce krve je zlatá plaketa jedním z největších ocenění. Před ní dostávají dárci ještě bronzovou plaketu za deset odběrů a stříbrnou za dvacet odběrů. Po zlaté plaketě se už pak udělují jen zlaté kříže 1., 2. a 3. stupně. Ty se udělují za osmdesát, sto dvacet a sto šedesát odběrů. V Chomutově již bylo pět dárců odměněno zlatým křížem.

Chomutovské transfusní oddělení má přes tři tisíce aktivních dárců. „Máme kvalitní dárce, kteří chodí pravidelně a aktivně. Funguje i systém posílání sms nebo pozvánek“ informuje primářka. Kromě chomutovské nemocnice zásobuje transfuzní oddělení i motolskou nemocnici. Tam posílá červené krvinky na dětské onkologické oddělení.

Dárci krve - Zajímavá čísla z Chomutovska

- chomutovské transfuzní oddělení má 3130 aktivních dár­ců
- každý dárce může krev darovat maximálně pětkrát za rok
- při jednom odběru darují lidé 460 ml krve
- ročně se na transfuzním oddělení udělá okolo 7 500 odběrů
- Chomutováci tak darují ročně více než tři tisíce litrů krve