„Město dál nepočítá s provozem celých lázní v takovém stavu, jaký je teď,“ potvrdil na dotaz Deníku tiskový mluvčí města Tomáš Branda.

Staré nahradí nové

Magistrát se brání výrazům jako „rušení“ nebo „bourání“. Zároveň ale dává jasně najevo, že staré lázně nahradí nový vodní park na Zadních Vinohradech.

„Pro město je dotování bazénu obrovskou ekonomickou zátěží. Čtrnáct a půl milionu, což je částka, která se ročně do provozu lázní dává, představuje nový kloubový trolejbus nebo rekonstrukci celého vnitrobloku se dvěma dětskými hřišti a několika desítkami nových parkovacích míst,“ snaží se srovnávat Branda. „Zvláště zatěžující pro městský rozpočet by to bylo, kdyby město muselo dotovat dvě zařízení,“ dodává.

Pokud by mělo něco v centru města zůstat, tak zřejmě jen padesátimetro­vý bazén.

Zůstane padesátka?

Co bude dál s budovou starých lázní, to už se teď snaží řešit skupina architektů. Výsledky jejich práce město představí v lednu či únoru. Hlavní oříšek je – zda a jak zachovat padesátimetrový bazén. V novém areálu bude totiž bazén poloviční.

„Právě probíhající workshop architektů řeší především možnost zachování padesátimetrového bazénu,“ potvrzuje Branda. Podle něj dlouhý bazén slouží v podstatě jen pro sportovní plavání. „Všechny ostatní funkce může nahradit pětadvacetimetrový bazén v oddychově relaxačním centru,“ dodává.

Ale ani padesátimetrová plavecká dráha zůstat nemusí. „I v pětadvace­timetrovém bazénu se dají pořádat závody,“ naznačuje mluvčí města. „Může sloužit sportovnímu plavání a i s komfortnějším zázemím.“

Co bude dál?

Jedno je jisté – město nechce dávat peníze do rekonstrukce starých lázní. V posledních radničních novinách to jasně naznačil vedoucí odboru rozvoje Petr Chytra, podle kterého by náklady na opravy vyšly skoro stejně draho, jako stavba nových lázní.

Neoficiálně se mluví hlavně o dvou variantách. První – stavba se zbourá a volný prostor se nechá investorům. Druhá – stavba se přebuduje v nějaký druh relaxačního areálu, který bude obsahovat zmíněnou „padesátku“.

Protesty lidí

Lidem se osud starých lázní nelíbí. Už měsíc podepisují petici na jejich záchranu. Před dvěma týdny bylo na podpisových arších čtyři sta podpisů, nyní je jich skoro zvojnásobek. Podpisy se budou sbírat do konce roku 2008.

Peticí to nekončí. Zastánci městských lázní se rozhodli protestovat i aktivně. O víkendu 13. a 14. prosince a ve středu 17. prosince se aktivisté chystají k „protestnímu plavání“. Organizátoři vyzývají lidi, kteří chtějí lázně zachovat, aby v tyto dny přišli do bazénu plavat.

Když Deník před časem dělal anketu v ulicích města, většina lidí byla proti zániku lázní. Nezřídka ale místo argumentů vypovídaly city.

„Citový vztah občanů k budově městských lázní samozřejmě město nemůže občanům nijak vynahradit. Další argumenty se ale dají vyřešit,“ konstatuje Branda.