Porodnice hlásí velký nárůst

Podle údajů z kadaňské nemocnice se v místní porodnici do letošního listopadu narodilo 846 dětí, přitom loni to bylo porodů necelých osm set. „Do konce roku by to mělo být 930 až 950, nedá se to přesně odhadnout,“říká ředitel nemocnice Josef Mašek. Podle něho jde o veliký nárůst.

Čísla narostla i v chomutovské nemocnici. „Odhadujeme, že do konce roku přesáhneme hranici tisíce porodů,“ uvedl mluvčí nemocnice Jiří Vondra. Loni v Chomutově lékaři odrodili 764 dětí, nárůst je tedy také velký.

Ovšem ne všichni novorozenci ze dvou místních zařízení pochází z Chomutovska. Na druhou stranu i Chomutovanky rodí v jiných městech.
Pro počty nových obyvatel Chomutova jsou však rozhodující údaje z matriky, kam se noví občánci zapisují. Tam v posledních dvou letech zaznamenali rovněž citelný nárůst, zhruba desetiprocentní.

Počet nově narozených dětí

* 1.1.2008 – 26.11.2008 - 522 * 2007 - 549 * 2006 - 486 * 2005 - 506 * 2004 - 494 * 2003 - 490

Zdroj: matrika MěÚ Chomutov

Mateřské školy mají volná místa


Znatelně více dětí se rodí až v posledních letech, mateřské školky zvýšený zájem nepociťují a stále mají volná místa. „Situace je stejná jako vloni, sami se snažíme kapacity naplnit, sháníme děti, protože spousta z těch, co se přihlásí, nakonec nenastoupí,“ říká Irena Kopecká, vedoucí Ředitelství mateřských škol v Chomutově.

Podle ní rodiče problém s umisťováním dětí nemají. „V jeden daný moment, při rozhodnutí rodičů ze dne na den, se může stát, že místo není. Ale vždy se to dá řešit, rodiče se na nás mohou obrátit,“ říká Kopecká.

Nebojí se ani populačního boomu, s výkyvy se vyrovná ředitelství každý rok. K dispozici jsou i další prostory pro předškolní děti.

Optimalizace škol

To, že se rodí více dětí, je i argument odpůrců optimalizace škol. Pokud by tento trend pokračoval, může se stát, že za několik let bude potřeba rozšířit kapacity základních škol. Podle zastánců optimalizace ale čísla nejsou tak vysoká, že by se s nimi současné školství nevypořádalo. Uvedené statistiky jim dávají za pravdu, počet dětí sice roste, ale nijak extrémně. A každé město má v počtu míst pro školáky rezervy, třeba v Chomutově je to až tisíc míst.
Na cestu vyčkávání se vydali radní v Kadani. Tam počet žáků na základních školách poklesl, ale zároveň znatelně stoupl počet dětí v mateřských školách. I kvůli tomu se ve městě školská zařízení neruší, přesune se pouze jedna školka do budovy základní školy.