V kostýmech jsou nejčastěji tatínkové

Za dětmi většinou chodí převlečení příbuzní nebo rodinní známí. „K nám letos přijde Mikuláš a čert také. Dělá ho tatínek a kamarád,“ říká Barbora Häcklová z Chomutova.

Podobně je na tom i jinde. „Obstarávají to tatínkové, ti se vždycky převléknou za čerty a Mikuláše,“ popisuje Jitka Burianová.

Pokud si některý z otců nebo příbuzných zapomněl udělat masku a zahnutou mikulášskou berlu, nemusí to ještě znamenat neúčast známých postav v dětských pokojích.

Dříve byly k vidění vylepené inzeráty, podle kterých si mohl kdokoliv čerta objednat domů. Ty už nyní nejsou tak často k vidění, ale mikulášskou trojici si mohou zájemci zajistit i jinak.

„Strašíme málo i hodně, podle přání“

Službu nabízí například Dům dětí a mládeže v Kadani. „Kdo si zavolá a objedná se, tak za tím příjdeme,“ říká Josef Eis z DDM Šuplík. Pochůzky pořádají každý rok, podle Eise je o ně zájem.

„Takových padesát šedesát adres v Kadani obejdeme. Rodiče o nás vědí, při objednávce se dozvíme, jak hodně nebo málo máme strašit. Dětem pak předáme balíček, co dostaneme od rodičů,“ popisuje průběh návštěvy.

Za objednání a návštěvu se nic neplatí. „Bereme objednávky, dokud nenaplníme kapacitu, ale zatím se nestalo, že bychom někoho odmítli,“ dodává Eis, který sám v převleku nechodí, ale trojlístek pohádkových postav naviguje. Telefon: 474 334 913

Volno mají ještě i v Klášterci, kde rovněž obchůzky obstarává Dům dětí a mládeže. „Máme dvě skupiny, jedna pro nové, druhá pro staré sídliště. Každá obejde tak patnáct dvacet lidí,“ říká Hana Kotková z DDM Klubíčko. Stejně jako v Kadani tam čert, Mikuláš a anděl chodí zadarmo. Telefon: 474 375 872

Chomutovský DDM pochůzky do domácností nenabízí, pro děti však každoročně připravuje mikulášskou nadílku v prostorách Domečku. Každé z dětí do osmi let z věku, dostane balíček, který tam donesou jeho rodiče. V chomutovském DDM mikulášská nadílka začíná už zítra.

Za Mikulášem třeba i do vlaku

Kdo chce pro své ratolesti přichystat méně tradiční zážitek, může se vydat na mikulášskou jízdu po kolejích.

Na trati z Prunéřova přes Kadaně do Radonic a zpátky, pojede mikulášský vlak. „V něm bude chodit Mikuláš, čert a další havěť, dětem rozdají malé dárečky. Děláme to každý rok a zájem lidí je velký,“ říká Michal Skala z Doupovské dráhy, která jízdu pořádá.

Jízdenka, či spíše vstupné do vlaku stojí pro dospělé osmdesát korun, pro děti čtyřicet.

Zvou si Chomutováci Mikuláše domů? Podívejte se na videoanketu u tohoto článku.