Každý pejskař to zná. Stůl se prohýbá pod vánoční cukrovím a pod ním sedí čtyřnohý kamarád s charakteristickým loudicím kukučem, kterému lze jen těžko odolat. Cukroví pejskům chutná, ovšem pro jejich zdraví není nejlepší, jejich žaludek není na to zvyklý.

Žádné šoky ve stravě, říká veterinář

„Nedával bych pejskovi nic jiného, než to, co dostává běžně přes rok. Je důležité, aby měl stejnou stravu, a ne aby se nárazově měnila. On neví, že jsou Vánoce, a nepotřebuje se ládovat bramborovým salátem, sladkým či masným. Pejsek může mít pak zažívací potíže. Velmi nebezpečná je pro psy čokoláda. Měli jsme tu případ přiotráveného yorkšírského teriéra, který pozřel větší množství čokolády,” upozornil veterinář Milan Klečka.

Spíš než pamlsky navíc pejsek uvítá raději dostatek pohybu v přírodě. V čase vánočních svátků to ostatně více prospěje i jejich páníčkům. „Každý pejsek, nezáleží na rase a velikosti, potřebuje výběh a fyzickou aktivitu. Je důležité jej také nerozmazlovat, ale vytvořit správnou hierarchii vztahu. Nikdy by neměl být pánem pes,” dodal veterinář.

Vhodná sváteční pochoutka se přesto dá připravit

Pokud přesto chcete svému pejskovi Vánoce, ale i jiné dny, zpestřit, můžete mu připravit speciální psí pamlsky. „I tady bych byl spíše zdrženlivý. Jako odměnu ano, ale ne po kilech,” dodal M. Klečka.

Na přilepšenou dává svoji fence jménem Maybe i Petra Hádková, ovšem místo nevhodných jídel z lidského stolu peče psí pochoutky.

„Při pečení klasického vánočního cukroví, vždycky přidělám plech pamlsků, „maybinek“. Recept není z mojí hlavy, mám jej od kamarádky. Nejsou tam žádné pro psy nezdravé suroviny, základem jsou kuřecí játra a ovesné vločky,“ prozradila.

Mezi nebezpečné potraviny pro psy, které se objevují na vánoční stole, jsou mimo jiné vinné hrozny a hrozinky, makadamské ořechy a mandle, kakao. Do psí misky nepatří zbytky z lidského stolu.