V policích mají na výběr z knížek jako jsou Strašidelné příběhy, Stmívání nebo Harry Potter. Mezi svazky nechybí dobrodružné knihy, horory ani romantické příběhy. V obci Březno se snaží zlákat děti ke čtení díky nově založenému čtenářskému kroužku.

Pravidla v něm jsou jednoduchá. Nikdo se do ničeho nenutí a není zapotřebí čtenářské legitimace. „Děti přijdou, začtou se když se jim kniha líbí, a když ne, zase ji vrátí," popisuje učitelka Nikola Hobrlantová, která se s kolegyní Lucií Řehákovou zasloužila o zapojení do celonárodního projektu, na němž se podílí obecně prospěšná společnost Nová škola. Ta přistupuje ke vzdělávání hravě a bez předsudků.

Dvě stě vybraných knih

„Díky projektu jsme dostali dvě stě knížek, které vybral tým specialistů a pedagogů. Jsou ve školní knihovně," doplnila učitelka. Sloužit mají přednostně dětem ze slabších sociálních poměrů, které nemají v rodině dostatečnou podporu v domácí přípravě. Klub je ale otevřený i ostatním zájemcům.

Školáky, které je potřeba přitáhnout ke čtení, měly učitelky dopředu vytipované, současně ale musely čelit velkému zájmu o místo v klubu, protože se nejedná o povinný kroužek, ale dobrovolnou činnost. Svazky se teď probírá prvních dvanáct čtenářů od pátých po deváté třídy. Pravidelná klubová sezení mívají vždy v úterý.

Cílem je alespoň půl hodina

Děti přijdou, vyberou si knihu podle své chuti a začtou se. „Pak si vyprávějí, co se dočetly, přečtou citát a řeknou, proč si knížku vybraly," líčí Hobrlantová. „Cílem je, aby dokázaly číst alespoň půl hodiny. Zatím jsme na deseti až patnácti minutách," doplnila.

Jejím úkolem bude malé čtenáře zaujmout a udržet je nad stránkami, i když je bude počasí lákat ven. Klubu bude otevřený i další dva roky.