Zastupitelé zvolení v Jirkově na období 2014 - 2018.V Jirkově vyhrála ČSSD, jejímž lídrem je starosta Radek Štejnar. Získala 23,22% hlasů a osm míst v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO 2011, které má 16,3% hlasů a pět mandátů. ODS, která v kočnícím volebním období s ČSSD spolupracovala, má tři zastupitele, stejně jako KSČM. Strana svobodných občanů a hnutí PRO sport a zdraví bude mít dva zastupitele, Nový Sever a Jirkov 21. století po jednom. Na seznam zvolených zastupitelů se můžete podívat po rozkliknutí vpravo, na jejich fotografie v galerii.

Jednání po letošních volbách v Jirkově nebudou tak jednoduchá, jako před čtyřmi lety. Přesto je velká šance, že starosta Radek Štejnar své křeslo uhájí.

Jeho ČSSD získala osm křesel v zastupitelstvu, oproti nynějšímu stavu jedno ztratila. „Není to špatný výsledek," řekl k tomu starosta. „Oproti minulým letům jsme měli minimální kampaň, takže to beru spíš jako ocenění toho, že se za poslední čtyři roky ve městě něco změnilo a udělalo."

Povolební jednání už jsou samozřejmě v plném proudu. „V neděli jsem se sešel s hnutím ANO 2011, ale zatím nemám pověření s nimi vyjednávat, takže jsem si spíš vyslechl jejich představy," prozradil Chomutovskému deníku. Další jednání prý nechávají na pondělí.

Podle všeho se sejde současná koalice (ČSSD, ODS a Jirkov 21. století), která ale k většině potřebuje ještě minimálně jednoho zastupitele získat na svou stranu. Kvůli tomu přizvou k jednání komunisty. Ti sice získali jen tři zastupitele, přesto to mohou být oni, kteří rozhodnou. „S komunisty jsme už nějakou spolupráci předjednávali, ale více chceme vyřešit v pondělí," dodal včera Štejnar.

Lídr komunistů Jaroslav Cingel (KSČM) pozvání do koalice potvrdil a naznačil, že se přikloní na stranu, která zaručí další rozvoj města (více v rozhovoru dole). Vzhledem k tomu, že ČSSD a KSČM spolupracují na kraji a tím pádem je i větší možnost dosáhnout na dotace, to vypadá spíše na návrat k sociální demokracii. S tou už totiž komunisté v Jirkově v minulosti spolupracovali, Jaroslav Cingel byl tehdy místostarosta.

Těsná většina by mohla vzniknout i kdyby se k současným třem stranám přidala zastupitelka za Nový Sever Šárka Kröhanová. „Já jsem ale spíše za velké koalice, aby se mohlo v klidu pracovat a nemuseli jsme se pořád bát, jestli nás přijde dost," podotkl k tomu Štejnar.

Střípky z komunálních voleb v Jirkově√ Čtrnáct z pětadvaceti současných zastupitelů své křeslo opustí. Někteří nekandidovali, další se do zastupitelstva nedostali. V závorce uvádíme stranu, za kterou byli v zastupitelstvu, v letošních volbách často kandidovali za stranu jinou (viz bod níže). Zastupitelstvo opustí: Michal Bartin (ČESKÁ NEZÁVISLÁ), Tomáš Procházka, Dalibor Vopat (Věci veřejné), Libor Zamazal, Miroslav Mikulášek (oba ODS), Ondřej Mikš, František Černaj (TOP09), Jiřina Dufková (KSČM), Aleš Koubík, Jiří Laurek, Josef Schottenbauer, Aleš Káčerik (ČSSD), Josef Urban, Jiří Sadílek (Jirkov 21. století)

√ V Jirkově kandidovalo nejvíc „přeběhlíků", tedy lidí, kteří před čtyřmi lety kandidovali za jinou stranu. Bylo jich 45, což znamenalo 13% ze všech kandidátů. Třeba v Chomutově jich bylo „jen" dvacet, v Kadani sedm. Nemusí jít o úplnou změnu politického dresu, někdo může kandidovat jako nezávislý, jen už pod hlavičkou jiného hnutí. Konkrétní lidi si můžete najít na zajímavé aplikaci Českého rozhlasu.

√ Nejvíc preferenčních hlasů, přesně 1 138, dostal současný starosta Radek Štejnar (ČSSD).

√ Největšími skokany voleb jsou Miroslav Klůc (Strana svobodných občanů), který se mezi dva zvolené dostal až z jedenáctého místa a Šárka Kröhanová, která jako jediná získala křeslo pro Nový Sever. Přitom kandidovala až devátá.

„Přikloníme se k tomu, kdo bude zárukou dalšího rozvoje Jirkova"

Jaroslav Cingel - KSČM, 62 let, skladní.Jaroslav Cingel (KSČM) a jeho dva kolegové budou zřejmě uprostřed dvou uskupení, které budou chtít sestavit vládu nad Jirkovem. Ke komu se přidají? Lídr jirkovských komunistů odpovídá v krátkém rozhovoru.

Už vás někdo oslovil?
Ještě v sobotu večer jsme měli první jednání s hnutím ANO 2011, které by z pozice druhé strany ve volbách rádo sestavilo koalici pro vládnutí. A nás by do té koalice chtělo. Také jsem osobně mluvil se starostou Radkem Štejnarem, který má podobný zájem a také nás chce přizvat do koalice. S jeho sociální demokracií nás čeká první jednání v pondělí, takže předpokládám, že tam se dozvíme víc zase o jejich představách.

A máte už jasno v tom, ke komu se přikloníte spíš?
Sešli jsme se v neděli dopoledne s kolegy, abychom to probrali a ujasnili si, co za dané situace chceme a co je nejvhodnější. Jednat se teprve začíná a my chceme obě strany seznámit s našimi představami o chodu města. Uvidíme, jak jim bude jedna nebo druhá strana ochotna vyhovět.

Takže podpoříte toho, kdo spíš vyhoví vašim požadavkům?
Ne jen to. Přikloníme se především k tomu, u něhož bude záruka, že město povede v dalších letech cestou rozvoje. Proto si potřebujeme vyslechnout vize obou stran.