Kam se přikloní?

Jednání začala už v neděli, byť jenom kontaktováním. „Oslovily nás v podstatě všechny strany a se všemi budeme jednat,“ uvedl lídr Severočechů.cz Vojtěch Čihař. Zatím se prý nedá hovořit o tom, zda jeho strana podpoří tu či onu koalici. „Chceme se rozhodnout zodpovědně, ne unáhleně.“

Jeho stranický kolega v zastupitelstvu, Milan Märc, je nyní na dovolené v Turecku a vrátí se až ve středu. „Situaci jsem samozřejmě sledoval. Nechám si těch pár dní na dovolené na přemýšlení,“ uvedl Märc.

Dva kandidáti z TOP09, Jiří Valeš a Stanislav Mikšovic, měli vnitrostranické jednání včera odpoledne. Spíše ale absolvovali jakýsi rychlokurz politického smýšlení, protože oba jsou v politice nováčci. „O tom, na jakou stranu se přiklonit, jsme se skoro nebavili. Spíš nám lidé z krajského ústředí radili, jak to v podobných situacích chodí a o čem se teď bude jednat,“ prozradil Stanislav Mikšovic, který se díky preferenčním hlasům dostal do zastupitelstva z desátého místa.

Co je jisté, svého mandátu se zřejmě nikdo ze zmíněných nevzdá. Ani Mikšovic, přestože byl na takovém místě kandidátky, které moc šance na zvolení nedávalo. Oblíbený hokejista si vysloužil důvěru lidí a podle svých slov ji zklamat nechce. „To by nebylo fér se toho mandátu vzdát,“ řekl Deníku.

Co bude rozhodovat? Politické programy, společné cíle, ale také co kdo nabídne. Místo v radě, post náměstka…

Kdo s kým?

Jaká je volební matematika? Jednoduchá i složitá zároveň.

Sociální demokraté už ohlásili, že budou vyjednávat se všemi, a to včetně PRO Chomutov. Koalici ale určitě nebudou chtít s Nespokojenými občany!, kteří v kampani současné vedení města kritizovali opravdu ostře.

Lidé z PRO Chomutov jsou také kritici radnice, ale v žaludku jim leží především představitelé ODS. A je to vzájemné, i Pavel Karel Markvart se pro ČTK nechal slyšet, že on osobně by o koalici s PRO Chomutov nestál.

Výsledek? První varianta je ta, o které se mluví nejvíc – jedna ze stran uloví dostatečný počet hlasů a druhá půjde do opozice.

Ale ve hře je ještě jiná možnost. Sociální demokraté zpřetrhají vazby s ODS a dohodnou se s PRO Chomutov. Pokud by přizvali do koalice také komunisty, měli by naprosto pohodlnou většinu – dvaadvacet hlasů. Nebo se na tom samém mohou dohodnout s TOP09 a Severočechy.cz.

Jaká z těch variant je stranám bližší? To budeme zjišťovat u lídrů stran, rozhovory s nimi přineseme na webu a v úterním vydání Chomutovského deníku.

Základní článek o výsledku voleb si můžete přečíst ZDE.