Coworking je na vzestupu, což konečně pocítí i Chomutov. V jeho centru vznikl první větší sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály, kteří si ho můžou trvale či krátkodobě pronajímat. Nachází se poblíž radnice v kavárně Jacques Café. Tedy jen pár domů od bývalého Kina Praha, kde město do budoucna také počítá se sdílenými kancelářemi.

Co coworkingové centrum nabídne? Stálým členům velký stůl s židlí v prosvětleném podkroví, kde je kuchyňka a každý tam najde svůj uzamykatelný box decentně skrytý za dřevěnou stěnou.

„Náš coworking bude mít dvě úrovně,“ poznamenal majitel kavárny a centra Huy Nguyen. „Stálí členové budou mít pracoviště nahoře. Krátkodobí dole v kavárně, kde za menší paušální poplatek budou moci pracovat jak dlouho potřebují,“ doplnil. K ruce dostanou i konferenční místnost vybavenou tabulí, velkoplošnou obrazovkou a tiskárnou.

Totéž ale ve větší míře můžou využívat zájemci o dlouhodobější pronájem. Na nich bude, aby se rozhodli, jestli kus práce odvedou v kavárně, u „svého“ stolu v podkroví, anebo se přesunou do dalších prostor vymezených jen pro ně – na terasu s křesly nebo útulné střešní atrium s posezením. Jedná se o místa, kam mohou brát svého jednoho dva klienty, aby ostatní nájemce nerušili.

Nápad uzrál v hlavě podnikatele v čase covidu. Když se svými zaměstnanci skončil s šitím roušek, vyhlídky na otevření kavárny ale byly v nedohlednu, začal plánovat a krátce nato se pustil do přestavby podkroví a střešních prostor. „Vadí mi totiž, když je člověk bezmocný a nemůže věci ovlivnit,“ vysvětlil.

Od coworkingového centra si slibuje, že pokud přijde další lockdown, zůstane jakožto pracovní prostor otevřené. „A dále, že oživí střed města. Kvůli supermarketům odsud zmizela většina obchodů, pozvednout by ho ale mohly služby a když se tu budou pohybovat lidé kreativních profesí,“ věří.

Centrum by se otevřít během týdne, i když se klasické služby kavárny rozběhnou až s příchodem září. Událost těší například Martina Richtera, který se živí jako grafický designer a coby kreativec může pracovat z více míst.

„V kavárnách to někdy vypadá zvláštně, když tam sedím s notebookem, dám si jednu kávu a zůstávám dlouho,“ uvedl. „Proto mi přijde super, že v Chomutově bude prostor, kde budeme vítaní. Myslím si, že je tu hodně kreativních lidí,“ dodal.

Se záměrem rozjet v centru Chomutova coworking přišlo také město. Záměr oznámilo na jaře, zatím je ale v plenkách. Secesní dům, ve kterém sídlilo Kino Praha, plánuje přebudovat na Coworkino za odhadovaných 60 milionů korun. Návrh investičního záměru už je hotový a pracuje se na projektové dokumentaci.