Na Chomutovsku přibylo za posledních 24 hodin 202 nemocných, za týden se jedná o 932 nakažených lidí, jak vyplývá z dat hygieniků a Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

„Výskyt covidu je řešen v 89 kolektivech v různých školách. Uzavřené jsou mateřské školy v Hoře sv. Šebestiána, Černovicích, Spořicích a v Mateřské škole a Základní škole Kadaň,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Olga Štorkánová. „Onemocnění se dále šíří v rodinách,“ doplnila.

V chomutovské nemocnici zatím fungují dvě standardní covid oddělení, kde je hospitalizováno 32 pacientů. Z toho jsou čtyři na jednotce intenzivní péče, všichni jsou připojení na umělou plicní ventilaci.

Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
Covid na severu Čech: Virus se šíří hlavně ve školách, nejhůř je na Ústecku

Velkým tématem posledních týdnů v Chomutově byla podoba adventních akcí. Na jednání krizového štábu v tomto bodě nebylo přijato žádné usnesení, které by znemožnilo jejich pořádání. „Všechny budou organizovány v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními,“ informovalo město na svých facebookových stránkách krátce po jednání. „Tuto neděli proběhne rozsvícení vánočního stromu včetně koncertu Olgy Lounové a pěveckého sboru Comodo, v dalších dnech pak bude každý den otevřeno vánoční tržiště.“

Krytý vyhřívaný stan, kde se v uplynulých letech odehrávaly adventní koncerty a další akce, tentokrát na náměstí nebude. O tom ale vedení města rozhodlo už dříve. Místo toho si návštěvníci venku užijí atrakce pro děti i dospělé.

Zoopark má vlastní edici vánočních ozdob.
Charza či plameňák na vánočním stromku? Zoopark vydal vlastní edici ozdob

I při pořádání akcí chce město udělat maximum pro veškerá platná opatření, aby se nákaza nešířila. „Krizový štáb složený z lékařů, epidemiologů, policistů, hasičů, strážníků, úředníků a politiků apeluje na všechny návštěvníky vánočních akcí, aby byli maximálně zodpovědní k celé společnosti i k sobě. Vzájemný respekt a tolerance jsou jedinou cestou z této dlouhé zdravotní a dnes už i společenské krize,“ vyzývají členové krizového štábu.