Půjdou do herny

V komisi je sedm zastupitelů, z každé strany jeden. „Jednota mezi námi není, zatím spíš sbíráme informace,“ říká Milan Märc, který komisi předsedá.

Na zasedání zastupitelstva se velká část politiků vyjadřovala pro referendum, ale podle Märce ani to není jednoduchá záležitost. „Řešili jsme, kolik by stálo. Začínali jsme na 160 tisících, končili někde u milionu. A to ještě není jisté, jestli by přišlo dost lidí, aby bylo referendum platné,“ přemítá.

Další setkání má komise v polovině května. „Půjdeme se podívat přímo do herny,“ prozradil Milan Märc. „Chceme vidět, jak funguje, kolik a jací lidé tam chodí, jak vypadá zařízení, jak je to se zajištěním bezpečnosti a podobně.“

Komise by měla zastupitelům zřejmě již v červnu navrhnout, jak hazard ve městě řešit. Složena byla poté, co opozice chtěla prosadit návrh na absolutní zákaz heren nebo přímé vypsání referenda.

Podpisy za referendum

Aktivisté z iniciativy Nechceme žít v Palermu mezitím pilně sbírají podpisy právě kvůli referendu o úplném zákazu hazardu. Pokud jich seženou dost (zhruba čtyři tisíce), město ho musí vypsat. Zatím mají přes dva a půl tisíce podpisů, ale nepochybují, že potřebného počtu dosáhnou. „Každou středu jsme před Chomutovkou, máme několik sběrných míst a ještě chceme vyrazit na sídliště,“ říká mluvčí „Palermáků“ Tereza Dvořáková.

Členové iniciativy chodili s podpisovými archy mezi lidmi i během Chomutovských slavností. Jedním z nejaktivnějších „sběračů“ je sochař Josef Šporgy, který byl k nepřehlédnutí také díky svému lampionu s logem iniciativy, který nesl na tyči a přitahoval tak pozornost.