Hlavně už žádný hotel nebo supermarket! Noční můra mnoha Chomutováků, kteří se děsili toho, co vyroste na místě starých lázní, se bohudík rozplývá. Politici tam chtějí rozšířit park a přicházejí s nápady, co zajímavého do něj umístit.

Hlavní myšlenku sdílejí asi všichni. „Chtěli bychom tam park. Ale park s vyžitím," přibližuje primátor Chomutova Jan Mareš (ČSSD). Co to znamená? Ne jen stromy a keře, ale také něco pro návštěvníky. „Mohl by tam vzniknout přírodní amfiteátr, arboretum, herní prvky pro děti," vypočítává primátor. Dokonce už zaznívají nápady na konkrétní atrakce, například malý dětský vodotrysk na solární pohon.

O budoucí podobě parku, který by měl zabrat i staré fotbalové hřiště teď jedná investiční komise, architekti a také předsedové všech politických klubů. „Jsou to takové první myšlenkové návrhy," podotýká Mareš. Teprve poté si město nechá své náměty zpracovat odbornou firmou do projektu.

Třeba radní Milan Märc (Severočeši.cz) by v parku rád viděl mimo jiné voliéry s ptáky či akvária, jako tomu bylo dřív (viz infobox). „Proti se ozývají hlasy, že taková věc tam dlouho nevydrží. Ale dalo by se to určitě nějak zabezpečit," přemítá Märc. Podle něj je důležité, aby se z parku stalo živé centrum. „Aby jím lidé jen neprocházeli, ale aby tam mohli zajít na piknik, pobavit se, zahrát si…"

Podle zastupitele Jaroslava Komínka (KSČM) je nejdůležitější hlavně zabránit tomu, aby na místě vyrostlo parkoviště a nějaká stavba. I on by tam rád viděl park. A stejně jako ostatní funkční park. „Ne jenom křoví a někde schované pískoviště, ale místo, kam budou moci zajít maminky s dětmi a strávit tam volný čas," dodal.

Myslí se také na sportovce, ať už vrcholové nebo rekreační. „Uvažovali jsme o venkovním hřišti na košíkovou či malém běžecké okruhu," nastínil další plány primátor Mareš. Ty by prý mohly být právě v místech starého fotbalového hřiště, tedy kousek do sportovní haly.

Demolice? Do konce roku

Zatím jsou to je nápady, na projekty je ještě brzy. Natož na realizaci. „Jako první bude třeba zabezpečit plochu po demolici," podotýká první muž města. Zbytek bude záležet, jak jinak, na penězích. Chomutov by rád, kdyby se obnovil Regionální operační program a některá z nových výzev by směřovala právě k obnově městských parků.

Samotná demolice lázní se ale podle Mareše dá stihnout do konce roku. „Cena by nemusela být vysoká. Uvažovali jsme zakomponovat do podmínek výběrového řízení, že firma může využít likvidovaný stavební materiál," vysvětlil.

Akvárium v chomutovském parku

Akvárium v chomutovském městském parku bylo postaveno v roce 1932. Tehdy zde bylo přes 94 druhů ryb, obojživelníků a plazů. V roce 1935 už je druhů více než 120 plazi (především rody Lacerta, Natrix, Elaphe či Coluber, ale i hroznýši, leguáni, teju, anolisi nebo hadokrčka argentinská), obojživelníci (žáby, mloci, čolci), ryby, pavouci, štíři, krabi… Později přibyl i bazének s vodními ptáky. Během války bylo akvárium zavřené a znovu otevřené v roce 1947. V 60. letech byly vystavěny venkovní expozice makaků rhesus, kočkodanů zelených, paviánů a malých šelem. V roce 1972 byl celý park rekonstruován a tím skončilo i akvárium coby chovné zařízení. Dodnes ho připomíná „altán" poblíž rohu Čelakovského ulice a fotbalového stadionu (na snímku), kde bylo akvárium umístěno.Zdroj: Worldwide Zoo Database

GLOSA JOSEFA DUŠKA

Park pro lidi? Držím palce

Zní to vždycky krásně. Park, kam si budou chodit posedět maminky s dětmi. Kde se budou scházet mladí a házet si frisbee. Kam si rodina zajde na piknik, když bude venku teplo. Kde bude hrát v přírodním divadle jednou dechovka a podruhé ska. Nebýt mi pětatřicet a nezažít už spoustu takových plánů později ztroskotavších (nejčastěji politických), byl bych nadšen. Ano, něco takového bych nám v Chomutově přál.

Jenže víte, jak to dopadá. Současný park má teoreticky stejný potenciál, ale je vnímám spíš jako místo, kterému je třeba se vyhnout, případně ho co nejrychleji proběhnout. Prosím tedy politiky, aby nepřemýšleli jen CO udělat, ale také JAK, aby park byl opravdu takový, jak nám ho začínají ve svých vizích malovat.

Nejsem pesimista. Doufám. A držím palce.