Další setrvání v domě by bylo jen pro zvlášť otrlé, proto je nanejvýš pravděpodobné, že kdo ho neopustil dosud, co nejdříve to udělá. V centru Nových Ervěnic jde už o druhý dům, který zůstane neobyvatelný.

Za pitnou vodu dluží dům s 24 byty kolem 30 tisíc korun. Splatit je ale nedokáže, protože celkové pohledávky přesáhly 800 tisíc korun, jak informoval předseda společenství vlastníků jednotek Miroslav Rozsypal.

Situace se stala neudržitelnou kvůli některým majitelům bytů, kteří tam roztáčeli obchod s chudobou. „Někteří si myslí, že je pro ně nájem čistý zisk,“ přiblížil jeden z majitelů Václav P. Své jméno si nepřál uveřejnit celé, redakce ho ale zná. „Jsou tam dva takoví, kteří vlastní nejvíc bytů a neplatí. Dostali kvůli tomu ostatní do průšvihu,“ dodal muž, který má své pohledávky vůči SVJ uhrazené a jen nerad se smiřuje s tím, že o svou investici přijde.

Majitelé také v domě dlouhodobě ubytovávali ty nejchudší obyvatele a příjemce dávek. Dům je špinavý, přízemí zanesené odpadky a zamořené potkany. V červenci tam také hořelo.

Město nemá, jak by negativnímu vývoji mohlo zabránit, dům i byty v něm jsou v soukromém vlastnictví. Pokud by se majitelé dohodli, Jirkov by mohl uvažovat o odkoupení domu jako celku. „Jenže většina majitelů vůbec nereaguje. Jen bere peníze a ani se tam nejede podívat. Ochotu jeví snad jen tři. Dům je ale třeba řešit komplexně,“ řekla místostarostka Dana Jurštaková.

Žádné další městské byty

Ačkoli bude činžák od pátku na suchu, někteří obyvatelé zůstávají do poslední chvíle. Jirkov však nepočítá s tím, že by jim přidělil městský byt. „Jsou to ti, kteří ty byty zřídili, navíc mnozí už městskými byty prošli a nechali po sobě dluhy. Nebudeme jim poskytovat další,“ zdůraznila místostarostka. Byt získala jen matka s dítětem, která se včas zajímala a své závazky vždy platila.

Co bude dál, dost přesně zrcadlí příklad, který je vzdálený jen pár desítek metrů. Dům v ulici K. H. Máchy, který se letos na jaře ocitl bez tepla a poté i vody, se rychle vyprázdnil. Majitelé se sice snažili byty uchránit před vandaly a celé první patro obehnali mřížemi, k ničemu to však nebylo. „Omladina vyrvala dvoje mříže a dostala se dovnitř,“ zmínil Václav P., který vlastní byt i na této adrese. Výsledkem jsou vyrabované byty, kde zmizely baterie, topení i kuchyňské linky.

Domy v ulici K. H. Máchy a Fr. Schmieda zřejmě nebudou jediné vybydlené v této lokalitě. „Další dům v Šimkově ulici ohrožuje jedna z majitelek kvůli skoro dvousettisícovému dluhu,“ poznamenal Miroslav Rozsypal, který i zde působí ve výboru SVJ. „Peníze máme ještě do Vánoc, pak se uvidí, co bude,“ upozornil. „Běžte se podívat na vybydlené domy do Janova a bude vám jasné, jak to bude v Ervěnicích zanedlouho vypadat,“ pronesl truchlivou prognózu Rozsypal.