Místo školy zábavu? Kdo by to nebral. Klášterecké děti nejsou výjimkou. Včerejší dopoledne strávily v zámeckém parku a bavily se tady opravdu náramně.

Klášterecký štěkot. Akce města, pořádaná na propagaci a podporu psího útulku v Ciboušově. „Tuto akci děláme již poněkolikáté. Jejím hlavním cílem je, aby si děti uvědomily, že i pejsek je živý tvor a nelze s ním zacházet jako s hračkou, kterou může člověk kdykoliv odložit," říká starostka Kateřina Mazánková.

Byli to právě psi z útulku, kteří budili největší pozornost a zájem. A obojího si náležitě užívali. Nechali se doslova obletovat. Stali se pány celého dopoledne.

Psí mazlíčci ale nebyli těmi jedinými, kteří s dětmi trávili čas. S ukázkami své techniky a práce se pochlubili například policisté a hasiči, děti si mohly vyzkoušet „nárazový trenažér" nebo si jen tak zazpívat za doprovodu vtipného moderátora Tomáše Bartáka.

Ciboušovský útulek rozdal stovku psů. Přes facebook…

Ciboušovský psí útulek vykazuje za poslední rok a půl skvělé výsledky. Zhruba stovka jeho obyvatel našla cestu do nových domovů. Děkovat za to mohou jedinému člověku, dobrovolnici Evě Voháňkové. Jak ona sama říká, psi jsou její život.

Číslo, které padlo ohledně umístěných psů, je skoro neuvěřitelné. Skutečně se pohybuje kolem stovky?
Ano. Opravdu je to tak. Počet pejsků, které máme v současné době v útulku, je sedm. A bývalo jich tady tak kolem padesáti. A když se nasčítá, jak průběžně odcházeli a přicházeli noví, tak to skutečně bude ta stovka.

Panečku. Jak jste něco takového dokázala?
Moderní doba, moderní technika. Díky facebooku.

Pouze tak?
Ano. Vzala jsem to opravdu z gruntu. U každého psa, kterého jsme v útulku měli, jsem udělala tak třicet, čtyřicet fotek. Ke každému jsem dala obsáhlé povídání a pak to šlo samo.

No, abych pravdu řekl, zní to dost jednoduše…
Ono to vlastně jednoduché je. Jen je s tím dost velká práce. Je to časově náročné. Ale zase potom ten výsledek… (úsměv)

Dnes je tady akce na propagaci vašeho útulku. Jak vy sama ji vnímáte?
Určitě pozitivně. Je spousta dětí, kteří by pejska chtěly a nemají možnost. Tady se mohou například dovědět, jak o takového pejska pečovat, a co je myslím hodně důležité, vidí, že tito naši psi nejsou o nic horší, než všichni jiní.

Mohou děti třeba zajít k vám do útulku, pejska si půjčit a třeba ho vyvenčit?
Tak to bohužel neděláme. Ono to není tak jednoduché. Rozhodně nechceme riskovat, že by se pes třeba zaběhl nebo nedej bože dítě kousl. Není ale problém přijít s rodiči a nového kamaráda si odvést domů.

Aha. No já jsem se ptal spíše proto, že by vám děti takto třeba alespoň pomohly…
Já vím. Ale ono je to vážně problematické. Jinak pomoc vítáme kdykoliv. Třeba formou pamlsků, hraček a tak.