Zprávy o uzavírkách, blokovém čištění, velkých kulturních akcích a dalším aktuálním dění se Jirkované budou dozvídat i ze svých mobilů. Město pořídí mobilní rozhlas, který dokáže prostřednictvím aplikace informovat domácnosti rychle, ať jsou kdekoli, a navíc zdarma. Službu rozjede začátkem září.

„Zavedením mobilního rozhlasu chceme zvýšit informovanost a tím i spokojenost občanů,“ uvedla starostka Darina Kováčová (ANO). „Je rychlý, zasílá zprávy i v rámci krizového řízení a jednou z hlavních výhod, pro které jsme se pro něj rozhodli, je možnost hlasování v rámci participativního rozpočtu,“ dodala. Systém totiž umožňuje nejen zasílání textových či hlasových zpráv a mailů, ale je možné využívat ho také pro ankety.

Aplikace je využitelná i opačným směrem. „Lidé mohou jejím prostřednictvím dávat podněty, hlásit závady, informovat o černých skládkách, ale třeba i pochválit město za to, co se povedlo,“ vidí výhody zpětné vazby starostka. Obyvatelé přitom nejsou zahlcovaní širokým spektrem zpráv. Už při registraci přes webovou stránku nebo staženou aplikaci si mohou navolit typ informací, které je zajímají.

Mobilní rozhlas je obecné označení pro chytrou komunikaci samospráv s občany, a to především prostřednictvím mobilních telefonů. Název je odvozený od průkopníka tohoto typu spojení, platformy Mobilní rozhlas brněnské společnosti Neogenia. V České republice ji využívá přes dvě stě měst a obcí, mezi nimi i Klášterec nad Ohří, který ji zavedl jako první město na Chomutovsku před téměř třemi lety. Smlouvu s ní má podepsanou i Jirkov.

Podobnou službu má Kadaň

Podobný systém na jaře zavedla také Kadaň, ale prostřednictvím aplikace Česká Obec. Zprávy z ní odebírá přes 1 260 domácností. Podle místostarosty Jana Losenického (ODS) radnice od dubna rozeslala 77 oznámení. „Jsou tam všechny velké kulturní akce, hlášení o smogové situaci, odstávce teplé vody, výluce senior taxi nebo například informace, že se opravuje zeď u čerpací stanice a jsou s tím spojená dopravní omezení,“ vyjmenoval pro představu.

Kromě toho, že služba dobře funguje, si radnice chválí i cenu. Roční paušál totiž vychází na pouhých 12 tisíc korun. Mobilní rozhlas tuto cenu převyšuje několikanásobně. Na druhou stranu místostarosta připustil, že aplikace, kterou zvolila Kadaň, pracuje s informacemi jen směrem z radnice k lidem, opačně ne. „Zpětnou vazbu vidíme spíše na sociálních sítích, převážně je pozitivní,“ dodal Losenický.

Mobilní rozhlas na Chomutovsku využívají i obce, například Perštejn a Veliká Ves. Spustit ho plánuje i sousední Most, zatím o něm neuvažuje Chomutov.