Mohou si tam hrát na fyziky, geology, přeskládat písek bagrem a v Leonardově laboratoři kaskádovitě pouštět vodu z výšky. V Kadani právě dokončili chytré hřiště pro přemýšlivé, které budou děti jen nerady opouštět a dospělí nejspíš zatouží, aby si tam sami směli hrát.

Město ho otevře nejpozději do konce července. „Nemáme stanovený pevný termín, i když je hřiště dokončené. Zatím ale nevyběhla tráva,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Jiří Frajt. Zelený koberec je zapotřebí nejen mezi atrakcemi, ale také na fotbalovém hřišti, které je součástí.

Už teď se ale rodiče a děti mohou přes plot kochat pohledem na zajímavé atrakce. Na první údery čeká zvonkohra, xylofon a akustická kláda, čas se bude možné učit na více než třímetrových hodinách s ručičkami na kolečkách.

Červnová párty v zahradách kadaňského františkánského kláštera. Ilustrační foto
Nuda v létě? Ne! Kadaň čekají dva měsíce divadla

Nejvíce ale lákají dva promyšlené vodní prvky: Leonardova laboratoř a Nechranická přehrada s Kadaňským stupněm. „Přehrada je perlou hřiště,“ upozornil Miroslav Jancák z odboru životního prostředí s připomínkou, že s nápadem přišel ředitel místního gymnázia Tomáš Oršulák.

Prvek obsahuje nejen přehradu s kadaňskou nádrží, ale také koryto Ohře v jeho původní podobě a s názvy vesnic, jež musely výstavbě přehrady ustoupit. Jeho součástí jsou hradítka, s nimiž děti mohou regulovat průtok vody. Pumpou ji načerpají do Kadaňského stupně, voda se pak dostane až do Nechranické přehrady, z níž vytéká mlýnky.

Jediný originál na světě

„V průměru má prvek pět až šest metrů a hrát si tam a pouštět lodičky může až 25 dětí,“ uvedl Tomáš Holan, vedoucí přípravy a realizace staveb z dodavatelské firmy FRK.

Ačkoli některé z atrakcí dodavatel nechal vyrobit certifikovanými výrobci, hravé repliky vodního díla se ujal on sám a následně si ji také nechal certifikovat. „Je to jediný originál na světě,“ upozornil Holan.

Ondřej Kočan a Jakub Jan Fiala napsali další učebnici angličtiny.
Píše nám to, říkají mladí autoři. Vydali další učebnici angličtiny

Dalším lákadlem pro vodomily a malé vědce je Leonardova laboratoř, kde je možné čerpat vodu a hrát si s pískem. Aby bylo možné přepouštět vodu kaskádovitě dolů, je potřeba, aby se zapojila alespoň dvě nebo tři dítka. „Musí se proto naučit spolupráci,“ pousmál se Miroslav Jancák.

Chytré hřiště zatím obsahuje patnáct prvků, což je o čtvrtinu méně, než město původně zamýšlelo. „Vyškrtali jsme dražší z nich a takové, které nebyly příliš přírodní a lze je navíc najít na většině hřišť,“ objasnil Jancák. Do budoucna se ale počítá s tím, že bude hřiště dál růst, a to i za pomoci nápadů kadaňských dětí a fantazií obdařených dospěláků.

Součástí hřiště má být už v této fázi také ekologický koutek, který radí jak třídit odpad, zábavná expozice s druhy dřeva, hmyzí hotel a geologický koutek s expozicí povrchové těžby uhlí.

Více se toho malí návštěvníci dozvědí také na infotabulích, které jim napovědí jak vázat uzly, jak se na dálku dorozumět morseovkou, jak je to s časovými pásmy a orientací v prostoru či jaké ryby žijí v českých vodách.

Nechranická přehrada láká jachtaře i rybáře
Z Nechranic se vylovilo rekordně kaprů, rybáři ale radost nemají

V areálu návštěvníci najdou také piknikové lavice a pítko, veřejné záchodky bude v začátcích suplovat „toi toika“.

Na výstavbu chytrého hřiště Kadaň ze svého rozpočtu vynaložila téměř 6,5 milionu korun. Lidé ho najdou na výjezdu z města směrem na Tušimice, kde stávala kasárna.