Když se u ní na chvíli zastavíte, lidé z Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby vás informují, že za řídítka na horách byste neměli nasednout bez předchozího ujištění, že z jízdy vyváznete živí a zdraví. Poradí vám, jak pečovat o řádný stav kola, jaká je jeho povinná výbava, jak být za řídítky viditelný pro ostatní, jaká psaná i nepsaná pravidla dodržovat na silnicích i mimo ně nebo nakolik může být i za řídítky nebezpečný alkohol.

A také vám připomenou, jak vybrat tu správnou helmu. Smutnou realitou je, že její nošení při jízdě na kole lidé stále podceňují. Svědčí o tom statistiky. Loňské nehody si vyžádaly 547 mrtvých, 36 z nich byli cyklisté a z nich 28 nemělo helmu.

Zoopark Chomutov začíná nabízet ubytování ve Skanzenu Stará Ves
Spaní jako před sto lety. Chomutovský skanzen vyrukoval se zážitkovým bydlením

Jak je helma důležitá, je dobré si připomenout právě teď, protože nejvíce nehod na kole se stává právě v letní sezoně. „Zejména starší generace cyklistů není na přilby příliš zvyklá a mylně se domnívá, že při jízdě není důležitá,“ poznamenal ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. „Stačí přitom banální překážka a následný pád z kola může mít vážné nebo tragické následky. Přestože nad 18 let je použití přilby na dobrovolnosti každého, my důrazně doporučujeme, aby ji na hlavě při jízdě měli všichni cyklisté bez ohledu na věk,“ upozornil Polák.

Cyklisté havarují často v horách. Horská služba loni zasahovala u 970 případů spojených s úrazem cyklisty nebo jezdce na koloběžce. „Nehody a pády se většinou bez zranění neobejdou a štěstím je, když cyklista vyvázne jen s odřeninou. Proto je třeba se chránit, zejména hlavu. Pokud totiž dojde k vážnému nebo smrtelnému poranění cyklisty, ve třech čtvrtinách případů je zasažena právě hlava,“ doplnil ústřední náčelník Horské služby Pavel Antl.

Pro řádění v terénu

Zatímco božídarská Ježíškova cesta je spíš pro příznivce lehčí cykloturistiky včetně dětí, nedaleký Trail Park v okolí Klínovce nabízí už pátým rokem vyžití i adrenalinovým sportovcům, kteří si nekladou malé cíle. „Vždy od května do konce října si mohou návštěvníci užít jedny z nejdelších trailů v Evropě, 10 kilometrů dlouhý trail Azur vhodný i pro začátečníky a děti, dále pak oblíbené, sportovněji laděné traily Rubin a Baron s délkami 8 a 6 kilometrů a také dvě závodní tratě s celkovou délkou přes 5 kilometrů,“ vypočítala Hana Hoffmannová z klínoveckého skiareálu, který Trail Park vybudoval.

Jeho návštěvníci tak mají k dispozici celkem 30 kilometrů trailů obsluhovaných čtyřsedačkovou lanovkou. Přilbu na kolo a boty vhodné na jízdu v terénu doporučují provozovatelé Trail Parku rovnou v úvodu jeho popisu na internetových stránkách. Mysleli i na to, když se při cestě někdo zraní a volá o pomoc. Pro snazší určení polohy u stezek umístili ve vzdálenosti zhruba 250–350 metrů sloupky se štítkem s unikátním číslem, které bude zajímat dispečera Horské služby, s nímž si bude zraněný volat. Díky tomuto údaji jsou záchranáři schopni identifikovat jeho polohu.