„Dá se říci, že máme stálý přísun cukrovinek a pochutin jako jsou chipsy, naopak nedostatek konzerv, těstovin a déle trvanlivých potravin, po kterých je největší poptávka,“ popsal základní problém ředitel Potravinové banky Džbánsko Václav Sojka. „Proto jsme vděční za národní Sbírku potravin, která od loňského roku probíhá dvakrát ročně,“ doplnil. Sbírka potravin je totiž založena na tom, že mohou lidé, kteří mají zájem pomoci, nakoupit potřebné potraviny i drogerii a vše předat dobrovolníkům charity přímo v marketech.

Potraviny z banky odebírá například klášterecká Naděje, která provozuje azylový dům a denní centrum pro dospělé, kde nacházejí útočiště lidé bez domova.

„V terénní službě ale podporujeme například i seniory, kteří mají tak nízký příjem, že s ním nejsou schopni hospodařit, a klienty chráněného bydlení s mentálním či duševním onemocněním,“ uvedla vedoucí Veronika Kusá. Za čtvrtletí takto pomáhají více než 120 klientům.

Služby potravinové banky považuje za klíčové. „Pro naše klienty, kteří si potřebují zabezpečit nejzákladnější potřeby, je to jedna z nejdůležitějších věcí,“ vyzdvihla.

Méně nadšen je ze seznamu rozdělovaného jídla chomutovský Klokánek. Stará se totiž o nejmenší děti, kterým jsou v průměru čtyři roky, a většina jídla z přebytku se pro ně nehodí. „Dostali jsme instantní omáčky, prošlé jogurty nebo tři kila prošlých mandlí, to ale dětem nemůžeme dát,“ namítla vedoucí Karin Sobotková. „Chybí produkty od zemědělců, uvítali bychom mléko, luštěniny, rýži, přesnídávky a jogurty, které nejsou po datu spotřeby,“ dodala.

Základních potravin je méně

Z potravinové banky čerpá také Oblastní charita Chomutov, která svou pomoc nejvíc směřuje na matky s dětmi, ale pomáhá i bezdomovcům a dalším potřebným.

„Ještě před dvěma lety v ní bývalo vše, co je potřeba: hrách, čočka, kaše, cukr, mouka. V posledních dvou letech je to ale slabé,“ podotkla ředitelka Denisa Albrechtová. „Potravinové řetězce se snaží vše doprodat. K nám se pak nejčastěji dostávají jen pochutiny,“ dodala.

I podle její zkušenosti je velkou oporou celonárodní Sbírka potravin, která banku plní tím, co je doopravdy třeba. Pomáhá si také bazárky a charitativní Tříkrálovou sbírkou, z jejichž výtěžku může nakoupit například i plenky a sunar pro děti, jejichž matky ztratily mléko. Od jednoho z řetězců navíc odebírá neprodané pečivo.

Při předávání potravin rychle rozpozná, kdo je opravdu potřebuje. „Tito lidé jsou za jakoukoli pomoc rádi. Kdo frflá, tomu radíme, ať si najde práci, když má zdravé ruce. Nejvděčnější bývají bezdomovci. Jsou rádi i za chleba a paštiku, poděkují a ještě nabídnou pomoc s úklidem,“ podělila se o zkušenost Denisa Albrechtová.

Potravinová banka Džbánsko zásobuje spolupracující organizace na Chomutovsku, Mostecku, Lounsku, Rakovnicku a Kladensku. Na Chomutovsku mezi ně patří Armáda spásy Jirkov, spolek Élie Kovářská, FOD Klokánek Chomutov, Naděje Klášterec nad Ohří, Oblastní charita Chomutov, Oblastní charita Kadaň, spolek Radka Kadaň, Světlo Kadaň.