Čistá světlá fasáda, nové horní patro a před budovou cedule s varováním. To je nová střelnice Sportovně střeleckého klubu v Chomutově.


Zrakům většiny lidí zůstává skrytá, stojí na Blatenské ulici, pod kopcem vedoucím na Březeneckou. Ale střelci na ni skoro ruce nechali. Poslední dva roky ji rekonstruovali, opravovali a hlavně dostavovali v patře novou střeleckou halu.

Od c.k. přes paintbal

„Původní budova už nám začala padat na hlavu, tak jsem se rozhodli, že je třeba ji zachránit,“ popisuje začátek rekonstrukce Václav Klečka, jednatel klubu. Jde o prostory, které sloužily jako střelnice už pro rakousko–uherskou armádu. Po revoluci tu v přílehlém lesíku bylo na nějaký čas vybudováno také jedno z prvních paintbalových hřišť.

Kromě oprav na základní budově střelci také strhli původní střechu a místo podkroví vybudovali dlouhou halu, ve které se dá střílet až na vzdálenost 25 metrů. „Hala obdobného využití a kapacity v České republice není,“ chlubí se Klečka.

Zastřílet si tam mohou pod dohledem odborníků i zájemci bez zbrojního průkazu. Krytá hala je určená pro vzduchovky i malorážky.
Náklady se pohybovaly ve stovkách tisíc až milionech korun, pomohli sponzoři a dotace. „Žádali jsme kde jsme mohli,“ potvrzuje Klečka. „Spousta práce se odvedla na dobrovolných brigádách, to se vyčíslit nedá,“ usmívá se.

Úspěšné mládí

Přestože Chomutováci toho o místních střelcích mnoho nevědí, hlavně ti mladí jsou mezi českou konkurencí velice úspěšní.

Největším talentem je syn zmíněného jednatele Jakub Klečka, který je mistrem republiky a „prostřílel“ se i dokonce do juniorské reprezentace (více v modrém infoboxu dole).

Střelci svoji novou halu slavnostně otevřeli ve čtvrtek dopoledne, následovala rovnou první ostrá střelecká soutěž o Cenu 28. října.

Současný klub, založený v roce 1969 (střelnice byla postavena koncem 19. století) se od roku 1985 věnuje výhradně pistolovým disciplínám - rychlopalné pistoli, libovolné pistoli a vzduchovým disciplinám. Členská základny se skládá z 15 členů z toho jsou 3 členové v kategorii dorost - junioři.
Na poli sportovní činnosti se klub věnuje výhradně mládeži. V letošním roce mladí dorostenci a junioři výrazně uspěli ve vrcholových soutěžích pořádaných Českým střeleckým svazem. Dorostenci Jan Kolátor a Jakub Klečka obsadili první místa ve svých pohárových soutěžích v olympijské disciplíně „Rychlopalná pistole 2x30 ran“ . Jakub Klečka pak na jaře získal titul Mistra České republiky ve stejné disciplíně, ale ve vzduchových zbraních a na podzim, po loňském 2. místě (s vypůjčenou pistolí), získal stejný titul ve zbraních kulových. Junior Jan Dočkal obsadil v disciplíně „Libovolná pistole 60 ran“ pěkné třetí místo.
Průběžně dobrými výsledky splnili Jan Kolátor a Jakub Klečka limity stanovené pro nominaci do juniorských reprezentačních družstev pro rok 2011 (Kolátor – kategorie M, Klečka – reprezentace A).