Necelé dva týdny zbývají do největšího svátku všech cvičenců Sokola, Všesokolského sletu. Ten patnáctý, kdy Česká obec sokolská zároveň oslaví 150. výročí svého založení, začne již příští neděli 1. června. Chomutovští Sokolové, kteří příští rok oslaví sto deset let své existence, na něm nebudou chybět.

Na stadionu v pražských Vršovicích, v Edenu, se představí téměř padesátka Chomutovanů, kteří si zacvičí hned v pěti z celkem dvanácti skladeb. „Chomutovští Sokolové se zúčastňovali všech dosavadních sletů, a to i v dobách rakouské monarchie, kdy muži v roce 1907 při přípravách na pátý Všesokolský slet museli nacvičovat sletovou skladbu na vycházkách za městem i na vojenském cvičišti. Němečtí hostinští totiž neuvolňovali sály svých hostinců pro českou organizaci," zavzpomínal Jaroslav Hamouz z TJ Sokol Chomutov.

Přestože hlavní program s hromadnými skladbami začíná až ve čtvrtek 5. července odjíždí chomutovští Sokolové do Prahy již v sobotu 30. června. „Hned 1. července dopoledne se totiž uskuteční slavnostní průvod Prahou, kde budeme hrdě prezentovat naši jednotu i Chomutov. Všichni nás poznají díky speciálním kšiltovkám a taškám," přiblížila jednatelka a cvičitelka Michaela Bielíková.

„Nejhorší je, když těsně před sletem někdo řekne, že nejede"

Minirozhovor s jednatelkou a cvičitelkou chomutovské TJ Sokol Chomutov Michaelou Bielíkovou

Michaela Bielíková.Patnáctý Všesokolský slet se blíží mílovými kroky. Jak dlouho se na něj připravujete a jak často trénujete?
Příprava už probíhá více než rok. Každou skladbu cvičíme minimálně jednou týdně aspoň hodinu, podle potřeby pak přidáváme.
Do kolika skladeb se chomutovský Sokol zapojí a kolik svých členů vyšle do Prahy?
Celkem do pěti. Do Prahy pojede 47 chomutovských zástupců, kteří se představí ve skladbách Ať žijí duchové, Jonatánovi, Nebe nad hlavou, České suitě a Kontrastech.
Připravovali jste se hodně dlouho a tak se jistě vyskytly nějaké problémy, co bylo nejhorší?
Mám už za sebou nacvičování na třetí slet. Nejhorší je ale to,když vám řekne rodič dítěte: „Pardon, my jedeme na dovolenou a naše dítě nejede." A to přesto, že ho na to celý rok připravujete. Protože se mi toto již stalo v roce 2006, i když jsem rodiče upozorňovala, poučila jsem se. Máme vždy náhradníky. Pokud je to dobrý náhradník, tak se stejně uplatní. Vezmu ho s sebou do Prahy a zacvičí si v jiné skupině s jinou župou.