„Samozřejmě jsme neváhali a šli do toho," směje se správce muzea Jiří Piramovský. Dobrovolníci z muzea ještě s několika desítkami dalších nadšenců z celé republiky natáčeli dva dny, respektive spíše dvě noci a rána. Oblečeni v dobových uniformách točili pod vedením režiséra scény z období mobilizace před válkou. Část nás byla v civilu a točil se nástup k jednotkám. Pak už v uniformách vojenské nástupy, cvičení a další podobné scény," líčil Piramovský. Film má název Masaryk a zachycuje dvouleté období před začátkem Druhé světové války, které vrcholí Mnichovskou dohodou. Režisérem filmu je Julius Ševčík. Hlavní role v něm ztvární Oldřich Kaiser coby prezident Edward Beneš a Karel Roden jako Jan Masaryk.

„Po boku obou hlavních představitelů jsme samozřejmě nehráli, ale účinkujeme ve scéně, kde lidé protestují proti tomu, aby prezident Beneš přistoupil na Mnichovskou dohodu," řekl Piramovský.

Točilo se na dvou místech, mobilizace v prostorách Vojenského muzea Lešany a pak projev prezidenta před Rudolfinem.

Právě tady se tehdy scházeli lidé, kteří nabádali Beneše, aby Mnichovskou dohodu odmítl. Karel Roden zatím nenatáčí, jeho chvíle přijdou až začátkem příštího roku. Film by se měl dostat k divákům už příští rok. „Byl to pro nás zážitek, ale hlavně jsme měli možnost potkat spoustu báječných kamarádů a kolegů ze všech koutů naší republiky," uzavřel Piramovský.