Vzdušný světlý sál, více místa, připojení k internetu a velkoplošné televize. Pacienti, kteří tráví při ambulantní terapii na onkologickém oddělení chomutovské nemocnice spoustu hodin, budou mít větší pohodlí a také rozptýlení. Zajistí ho nový stacionář za více než 11 milionů korun. Pro první pacienty se má otevřít už za dva týdny.

Nový onkologický stacionář pro podávání systémové onkologické léčby vznikl rekonstrukcí prostor celého podlaží v pavilonu E na moderně řešené pracoviště. Pacientům bude nově sloužit prostorný sál se 14 aplikačními místy, vlastním sociálním zázemím a čekárnou se šatními skříňkami a dalším sociálním zázemím včetně bezbariérových toalet. Prostory jsou optimisticky barevně laděné. Vznikly dvě moderně vybavené ambulance klinické onkologie, paliativní ambulance a ambulance klinického psychologa. Zdravotnický a další personál má navíc k využití přípravnu léčiv, denní místnost, vlastní sociální zázemí, skladové prostory a technické místnosti.

„Je to posun o stupeň výš,“ uvedla primářka onkologického oddělení Martina Chodacká. „Původní stacionář kapacitně nevyhovoval, byl menší a s menším počtem aplikačních míst, navíc bez sociálního zázemí. Pro pacienty tam byla jedna malá televize. Nový stacionář je prostorný a nechybí ani připojení k internetu a velkoplošné obrazovky, což znamená pro pacienty, kteří tam musí půl dne ležet, větší komfort,“ dodala onkoložka.

Náklady na vybudování nového stacionáře dosáhly 11,2 milionu korun, které poskytl jako dotaci Ústecký kraj. Dalších 600 tisíc stálo vybavení, kdy půl milionu zaplatila společnost Krajská zdravotní, která chomutovskou nemocnici spravuje. Zbytek pokryl příjem z vlastních klinických studií onkologického oddělení. „Výsledkem je krásné a moderní zdravotnické pracoviště, které je pro pacienty nemocnic Krajské zdravotní jedno z klíčových,“ zhodnotil předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Otevřou za dva týdny

Onkologickým stacionářem chomutovské nemocnice ročně projde téměř 3500 pacientů. Nový představila Krajská zdravotní těsně před vánočními svátky, otevřený ale bude v polovině ledna, až bude dokončeno stěhování a poslední úpravy. Do té doby zůstává otevřený původní.

Onkologické oddělení nemocnice v Chomutově spolupracuje s onkologickým oddělením Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, které je součástí Centra vysoce specializované onkologické péče pro dospělé. Současně je také jedním z patnácti komplexních onkologických center v Česku. Jednou z podmínek pro udržení statutu bylo právě zařízení stacionáře pro ambulantní podávání chemoterapie. Kompletní přestavba v chomutovském špitálu začala loni v červenci a skončila v listopadu a je další fází rozsáhlé obnovy v Ústí i v Chomutově. Ta probíhá už pátým rokem.