Jedna z klientek přišla do centra i v době, kdy tam byl na návštěvě Deník. „Poslali nás sem ze školy, náš syn je velmi problémový. Ve škole se nesoustředí a zlobí,“ prozradila žena z Klášterce nad Ohří, která však nechtěla být jmenována.

Touha po majetku

V chomutovské Dyádě pracuje psycholog, speciální pedagog a sociální pracovnice. Tito specialisté řeší nejvíce problémy s krádežemi, záškoláctvím a kriminalitou.

„Takovým největším trendem je teď touha dítěte po majetku. Rodiny moc peněz nemají, a tak nejsou schopny svému potomkovi dát, co požaduje. Ten potom začne krást peníze svých rodičů,“ sděluje Deníku psycholog z výchovného střediska, Pavel Adamec.

„Ty peníze pak utratí většinou za kraviny. Jeden kluk kradl a koupil si pistolku s kuličkami. Potom se snažil předvádět a pozval za máminy úspory svou partu do mekáče,“ dodává.

Když takové dítě do střediska přijde, specialisté mu sestaví plán podle jeho schopností a inteligence.

„Na základě rozboru osobnosti dítěte poradíme rodičům, kam by měla jeho cesta směřovat. Pokud rodič trvá na tom, aby například jeho synek byl doktorem a my víme, že by to nezvládl, snažíme se navrhnout takové řešení, které by vyhovovalo oběma stranám,“ popisuje Pavel Adamec, který ve středisku pracuje již osm let.

Sociálně slabé a rozmazlované

Do poradny chodí nejvíce děti z dvou typů rodin. Ze sociálně slabých nebo naopak z dobře situovaných rodin. Tam jsou děti až extrémně hýčkány. „Například tu byla matka s dvanáctiletou dcerou, kterou vychovávala sama. Dcerka nesměla na nic sáhnout, všechno za ní dělala matka. Až my jsme ji naučili základní domácí práce – mýt nádobí, vysávat…“ líčí další případ Adamec.

Náprava dětí se podle Adamce povede tak ze sedmdesáti procent. „Nejdůležitější je ale důslednost rodičů, když ti nejsou ochotni spolupracovat, pak je naše snaha marná,“ zdůrazňuje Adamec.

Středisko výchovné péče Dyáda patří pod Dětský diagnostický ústav v Liberci. Zřizovatelem je ministerstvo školství. Hlavní centrum je v Mostě, zde je také možné zaplatit dítěti dvouměsíční výchovný pobyt. Detašované pracoviště v Chomutově nabízí stejné služby kromě pobytu. Sídlí v areálu na Cihlářské ulici v pavilonu E.