Několik týdnů trval stav, kdy si obyvatelé Chomutovska stěžovali na to, že voda z kohoutku zapáchá po hlíně. Odborníci Severočeských vodovodů a kanalizací odhalili, že se v surové vodě nádrže Přísečnice přemnožila takzvaná hnědá řasa. Aby se jí zbavili, přistoupili ke změně technologie na úpravně vody Hradiště, objednali desítky tun aktivního uhlí, kterým v těchto dnech doplňují filtraci. Potrubími díky tomu opět proudí dobrá voda.
„Města Chomutov, Kadaň a Klášterec nad Ohří by teď už měla mít dobrou vodu. Filtrace přes aktivní uhlí ji zbavila veškerých negativních senzorických vlastností jako je chuť a pach," oznámila včera potěšující zprávu mluvčí SČVK Iveta Kardianová. Podle jejích slov jsou ale ještě místa, kam přefiltrovaná voda kvůli větší vzdálenosti zatím nedotekla. „Jedná se například o Louny a Most. Doufáme ale, že v nejbližší době dojde i tam," doplnila mluvčí.
Po celou dobu, kdy si obyvatelé stěžovali na sníženou kvalitu vody, byla pitná a zdravotně nezávadná, jak ujistila společnost a potvrdily i rozbory Krajské hygienické stanice.
SČVK nechala provést podrobnou analýzu a příčinu zhoršených vlastností vody nakonec specialisté našli přímo v surové vodě v nádrži, kde se kvůli mírné zimě přemnožily jednobuněčné fotosyntetizující organismy - řasy rozsivek. Takzvané hnědé řasy. Dosavadní technologie úpravy vody tyto organismy odstranila, ale nepříjemný pach a chuť vody zůstaly. Filtrace přes aktivní uhlí je nyní definitivně odstraní.
Na úpravně vody Hradiště je osm filtrů, z nichž čtyři byly během uplynulého týdne doplněny aktivním uhlím. V provozu jich je momentálně šest, čtyři s novou náplní a dva s původní.
Samotná výměna je velmi náročná. Náplň jednoho filtru totiž váží čtyři tuny a jejich vyprázdnění a naplnění nezajišťují žádné stroje. „Všechno je to ruční práce, naši zaměstnanci to vyhazují lopatami," podotkla mluvčí Kardianová. „Čtyři náplně filtrů jsme stihli vyprázdnit a naplnit jedině díky mimořádným denním a nočním směnám, kdy zaměstnanci pracovali v osmičlenných směnách celkem 16 hodin denně," přiblížila.
Pracovníci se musí vždy ve výškovém rozdílu až čtyř metry prokopat k původní směsi, které jsou v každém filtru čtyři tuny. Tu vyházejí lopatami do přepravních vaků, které sveze ven před budovu filtrace ještěrka. Posléze se dovnitř stejným způsobem naveze aktivní uhlí a pracovníci ho doplní do filtrů. „Nahrazujeme obsah stoprocentně, aby byl i výsledek stoprocentní," uzavřela mluvčí.