Kdo má 3D tiskárnu, ten tiskne ochranné štíty pro lékaře a další zdravotnické profesionály v nemocnicích, aby byli co nejlépe chránění před koronavirem. Na svou pěst a zdarma tak řeší akutní nedostatek ochranných pomůcek.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

V Chomutově se výroba rozjela hlavně v knihovně, ve volnočasovém středisku Domeček a na střední průmyslové škole. „V závěru minulého týdne jsme vytiskli prototypy a přes víkend jsme vytvořili nultou sérii o deseti kusech pro interní oddělení chomutovské nemocnice,“ uvedl ředitel průmyslovky Jan Lacina. „Už jsme je předali a čekáme, až nám zdravotníci sdělí, zda vyhovují. Mezitím ale tiskneme dál,“ ujistil.

Do výroby se učitelé pustili spontánně. „Jsme školou, která s technologiemi pracuje a 3D tisk je součástí zdejší výuky. Současně jsme také občany tohoto státu, vidíme, co se děje a jak jsou ochranné štíty zapotřebí,“ konstatoval ředitel.

Výroba jde ovšem pomalu, protože školní 3D tiskárny nemají takovou produktivitu jako průmyslové. Od pondělka využívají stejnou technologii v Chomutovské knihovně. Stáhli si software od českého vynálezce a výrobce 3D tiskáren Josefa Průši a začali také s výrobou.

„Kromě toho nám vozí součástky lidé, kteří tisknou doma nebo ve školách. Jde o čelenky, do nichž se zasouvá plexisklo, a spodní část štítu,“ uvedl ředitel knihovny Bedřich Fryč. „Během prvního dne budeme mít zkompletováno na sedmdesát štítů,“ doplnil s tím, že téměř polovinu dílů dodal učitel IT ze Základní školy na Písečné.

Filament, což je umělohmotná náplň pro trysky 3D tiskárny, proudí i v Kadani.

„Koupili jsme deset kilo materiálu pro pana Tomáše Stejskala, který má několik profesionálních 3D tiskáren a je schopen tisknout štíty ve velkém,“ uvedl ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák.

Kromě toho je od minulého týdne v pohybu i školní tiskárna. „Jde to s ní pomalu, už jsme ale předali asi dvacet ochranných štítů,“ zmínil ředitel. „Kromě toho jsme rozdali i osm štítů našich chemikářů. Pět jsme dali záchrance a další tři chomutovské nemocnici,“ prozradil, jak se škola snaží mírnit hlad po nedostatkových pomůckách.

Aby se na jednom místě potkávala nabídka s poptávkou, město zřídilo facebookovou skupinu 3D tisk pro Kadaň, jejímž cílem je zasytit v první řadě potřeby nemocnice. „Jakmile budeme mít zhruba pět set štítů, což by mohlo být do týdne, začneme zásobit také ostatní. V poptávkovém formuláři se nám objevují dotazy lékařů až z Havířova,“ přiblížil Oršulák.

Domácí samovýrobu rozjela i kadaňská zastupitelka za ANO Jindra Zalabáková. „Už jsme vyrobili asi padesát štítů a rovnou je rozvezli po ambulantních lékařích, zubařích a rodinám s postiženými dětmi. Stále je jich ale málo, což je k vzteku,“ zalitovala. „Původně jsme si 3D tiskárnu pořídili na 'hraní', využívám ji já jako stavební technik, manžel pro své modely i syn. Teď našla ještě takovéto super využití,“ těší ji.

Dobrovolníci i lidé v nouzi, kteří potřebují propojit, se mohou zaregistrovat na webu chomutovpomaha.cz. Podobnou funkci má i facebooková stránka Kadaň pomáhá.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník