Volba nového prezidenta. Řeší se všude. Na pracovištích, v putykách, voleb jsou plná média. Mnohdy probíhají vzrušené debaty i u rodinného krbu. Jak to v jedné takové rodině vypadá?

Vyzpovídali jsme obyčejnou rodinu z domu na Kadaňské ulici, jejíž čtyři členové už můžou a také půjdou volit.

„Jasně že to doma řešíme. Každý jdeme volit někoho jiného, takže je to u nás občas velmi zajímavé," pálí bez váhání Petra z Chomutova. Vedle sedící manžel Honza přikyvuje. „Nezbývá mi než souhlasit. Naše debaty jsou někdy trochu drsnější," směje se a dodává, „naštěstí ale vždycky končí smířlivě."

Není výběr. Je to Kocourkov

Na svých favoritech pro prezidentský úřad se manželé neshodli. „Já mám jasno. Vhodím tam Sobotku. Není to tedy zrovna můj šálek kávy, ale ono zase není moc z čeho vybírat. Je to takový Kocourkov," svěřuje Petra.

„Já jsem tak jasno neměl, kandidáti mě nijak moc nepřesvědčili. Nakonec asi dám s těžkým srdcem Zemana," říká Honza. Touto svou volbou prokazuje hlava rodiny velký kus osobní statečnosti. „Dostal jsem od manželky přísný zákaz takto volit. Bohužel nevidím nikoho vhodného, tak dám snad to nejmenší zlo. Je mi ale jasné, že mi potom doma nabijou," usmívá se potutelně Honza. Při pohledu na jeho mohutnou postavu je ale všem naprosto jasné, že to s tím výpraskem nebude tak horké.

Bože, brácha se asi zbláznil

Petra s Honzou nejsou jediní z rodiny, kteří půjdou vhodit svůj hlas. K volbám se chystají také jejich synové, Lukáš a Kuba. Svá rozhodnutí s rodiči neřešili a ani rodičové nijak nementorovali. „S klukama jsme to opravdu neřešili. Jsou velcí a chytří, mají svůj názor," říká maminka, přesto si neopomene rýpnout, „doufám ale, že budou volit doprava."

A co na to samotní synové? Lukáš ještě není stoprocentně přesvědčený, vybírá ze tří pro něj možných. „Asi to nakonec bude Franc," naznačuje. „No to je blázen," kontruje Kuba, když to slyší, „France rozhodně ne. Půjdu asi do Zemana."

Oba se shodují, že zatím neměli potřebu probírat svoji volbu doma. „Já jsem o tom mluvil se svojí holkou, ale nijak moc jsme to neřešili. Jen jsme si řekli, kdo se nám tak nějak líbí a tím to haslo," svěřuje Lukáš.

Svoji volbou ani jeden z kluků maminku nepotěšil. Ta se ale usmívá. „Jsem moc ráda, že k volbám oba dva jdou. Já sama chodím volit pokaždé a je moc dobře, že i oni pochopili nutnost volit. Vždycky mě hrozně naštve někdo, kdo nadává na poměry a pak se ukáže, že volit vůbec nechodí," míní s vážnou tváří Petra.

Do případného druhého kola jdeme

V jednom se shodne celá rodina. „Když bude druhé kolo, půjdeme. Bez ohledu na to, kdo postoupí," zaznívají svorně jejich hlasy. „Počkejte ale, jak si vás vychutnám, až ti vaši skončí v poli poražených," neopomíná přispěchat se svým špílcem Petra.

Koho jste volili vy a proč? Máte to v rodině stejně rozhozené? Diskutujte pod článkem!

Co jsme posbírali od známých na facebooku:

Michaela V. , Březenecká: My s manželem jdeme volit stejně, ale naši jdou volit každý někoho jiného. U nás si prostě každý vždycky volí toho, koho chce. Rodiče se nám dokonce smáli, koho jdeme volit, ale je jim to jedno. Každý holt máme jiný názor.

Lucie Müllerová, Chomutov: Ano, u nás platí heslo „Co člověk, to názor." :-) Jediné na čem se shodneme je, že to nebude v žádném případě komunista…

Petr V., Zadní Vinohrady: Nemám pocit, že by nám rodina nefungovala, ale třeba v posledních volbách do sněmovny jsme volili jeden ODS, druhý socdem, a ani dnes bych kandidátovi mojí ženy hlas rozhodně nehodil. Ale jediným důsledkem pro naše manželství je občasné popichování ve stylu „bych ti musela pazoury zpřerážet":-) Ale daně platíme oba stejně vysoké, pleny kupujeme oba stejně drahé a oba se stejně milujeme:-)

Josef D., Nové Spořice: Když jsme měli nedávno rodinnou sešlost, na šest lidí byli čtyři kandidáti. Rodiče prosazovali Dientsbiera, já Zemana, žena Franze a švagrová Schwarzenberga :D Každý měl nějaký argument pro toho svého a já pomlouval všechny ostatní, ale nepoprali jsme se…:D