Co mají společného egyptská Hurghada, francouzská Marseille a tuniská Djerba? V každém z těchto měst dnes panuje nižší teplota než na Chomutovsku. V okrese teploty atakují 34 stupňů Celsia, podobné to bude také zítra a tropické teploty mají trvat i v následujících dnech.

Kdo může, je u vody, takže je na koupalištích plno. „Máme nabito, jsou tu tisíce lidí, je to kalamita,“ popsala horečnatý provoz na Kamencovém jezeře vedoucí areálu Hana Šťastná. „Například v sobotu tu bylo 4500 lidí a v neděli ještě o 300 více,“ dokreslila. Návštěvníci se zchlazují nejen ve vodě, ale také díky pítkům u jezera. „Zaměstnanci dostávají pet lahve s vodou, aby to horko vydrželi,“ dokreslila vedoucí.

„Návštěvnost je šílená,“ zhodnotil také provozní kadaňského koupaliště Petr Vavřena. „Každý den chodí v průměru 1300 až 1600 lidí a problém je, že si koupaliště nemá čas ani jeden den odpočinout. Voda se sice čistí průběžně, ale nebylo by špatné, kdyby se to aspoň na jeden den uklidnilo. Stěžovat si ale nechceme, je to samozřejmě lepší, než kdyby pršelo a lidé nechodili,“ doplnil.

Koupaliště v Kadani.

Komu se nepoštěstilo a tropická vedra tráví v práci, snaží se je přežít ve zdraví. Zaměstnavatelé své lidi zásobují pitnou vodou, iontovými nápoji a umožňují jim delší přestávky. „Po firmě jsou aquabarely, kde se kdykoli mohou napít, a máme pro ně vitamíny,“ informovala personalistka Monika Riegrová ze společnosti Arla Plast AB z kadaňské průmyslové zóny.

K dodržování vhodných podmínek nabádá firmy i krajská hygienická stanice. Podle vedoucího hygieny práce chomutovské KHS se stává, že situace bývá paradoxně o něco horší na úřadech než u výrobních společností. „Ve výrobních halách už bývá klimatizace. Horší to může být v kancelářích, kde se sice lidé věnují administrativě, mají tam ale jen větráky,“ poznamenal Alexandr Vorderwinkler.

Ve slunečné kanceláři bez klimatizace pracuje například Michaela V. z Chomutova. „V práci je taková výheň, že mi taje mozek. Horký je vzduch i počítač, navíc musíme dodržovat dress code, takže žádné krátké sukně a tenká ramínka. Vzala jsem si dva dny volna, abychom mohli prchnout někam do hor k vodě,“ plánuje únik z trop.

Koupání, ilustrační foto.

Horka však dávají zabrat hlavně starším osobám, a to zvláště těm se srdečními problémy. „Musela jsem dnes ráno do města a myslela jsem, že zdechnu,“ posteskla si 65letá Jarmila Rychtářová, kterou před několika lety postihl infarkt. „Dokonce mě to neláká ani na zahradu do bazénu, protože je venku všechno rozpálené. I ta voda v něm je teplá,“ dodala s tím, že raději sedí doma a zchlazuje se mokrým ručníkem.

Podobně přistupují i ke klientům v chomutovském domově důchodců, kde se snaží především o jejich klid, zchlazování s pomocí studených obkladů, větráků a zvlhčeného vzduchu a dostatek pití. „Máme tu klienty ve věkovém průměru 86 let, takže je to především klidový režim, hodně tekutin a také častější kontroly,“ popsala ředitelka Sociálních služeb Chomutov Alena Tölgová. „Tady se zvláště cení vycvičené oko, které včas zachytí, jestli někomu není špatně,“ dodala.