Co sníh skryl, to jarní tání nemilosrdně odhaluje. Ulice města i trávníky pokrývají odpadky a rozšlapané psí výkaly.

„Kličkuju mezi nimi, když se chci dostat s čistýma botama do auta,“ říká Roman Klíma, který bydlí na Březenecké. „Navíc se stačí podívat z okna podél paneláku, kde jsou papíry a igelity. To snad lidi vyhazují odpadky z oken?“ nestačí se divit. Není sám komu špína vadí.

„Dal bych facku každému, kdo po svém psovi neuklidí,“ rozčiluje se při pohledu na spoustu hnědých fleků na chodníku Ladislav Spurný. „Sám mám dva psy a uklízím jak po tříkilovém jorkširovi, tak po čtyřicetikilovém ridgebackovi,“ dodává.


Lopatka, motyka, kbelík…


Pracovníci Technických služeb jsou si toho vědomi a napínají síly za nepořádníky.

„V první řadě uklízíme odpadky, protože jsou jimi ulice doslova zavalené,“ konstatuje vedoucí údržby zeleně Petra Kostelejová. Na exkrementy přijde řada hned nato. „Zatím je necháváme ručně vysbírávat alespoň v centru. Vysavač nemůžeme použít, protože jsou nasáklé vodou, takže by je stejně nevytáhl,“ vysvětluje Kostelejová. Zahradní dělníci zatím pracují s lopatkou na dlouhé násadě, na kterou nakládají „nadělení“ motykou a vyklápějí je do kbelíku.

Příštích pár dnů budou čistit například náměstí T. G. Masaryka, kde se mají příští týden pokládat věnce.


Psí záchodky? Pod uměleckým dílem


Na řadu přijdou další reprezentativní plochy: před divadlem, ale například také u „kruháku“ na Palacké. Pejskaři chodí s oblibou venčit přímo pod jediný solitér široko daleko – sochu „Kořeny“.

Později se pracovníci Technických služeb i lidé z veřejné služby přesunou, aby uklidili sídliště. Relativně čisto by mělo být tak do měsíce.


„Rychlá rota“ v akci


Odpadky a výkaly jsou problémem vždy, jakmile zmizí dlouho ležící sníh. Situaci se daří lépe a rychleji zvládat s pomocí veřejné služby.
Dokonce i do redakce přišla pochvala od čtenářky z Jirkova: „Dnes u nás uklízeli lidé z veřejné služby a musím vyjádřit spokojenost, že to někoho napadlo. Binec byl odporný“ napsala. „Myslím si, že je to poprvé, co takto uklízeli. Lidé si na to vždy stěžovali,“ uvedla čtenářka.