My i školy přijdeme o peníze. Nebudeme mít na pomůcky, rodiče zaplatí víc. Nejen učitelé, ale i školníci, kuchařky a další zaměstnanci škol protestovali proti vládním škrtům. Nelíbí se jim, že přijdou o peníze.

U sloupu Nejsvětější trojice na kláštereckém náměstí se krátce po dvanácté hodině na protestním shromáždění sešlo odhadem na šedesát zaměstnanců.

Měli sebou transparenty, samolepky a nezbytné píšťalky. „Já jsem přišla podpořit také nepedagogické pracovníky,“ řekla Deníku klášterecká učitelka Petra Vostrá. Dodává, že i rodiče budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, aby zaplatili pomůcky, na které škola po škrtech nebude mít peníze.

Slova se začátku ujal učitel Michael Radimerský. Prohlásil, že podle zpráv odborů se na Chomutovsku do stávky zapojilo na třiadvacet škol, z toho sedm zavřelo úplně, šest částečně omezilo provoz a deset se ke stávce připojilo aspoň symbolicky. „Stávkuje 338 lidí (školské odbory mají na Chomutovsku pět set členů – pozn. red.), což na náš region není vůbec špatné číslo,“ hlásal Radimerský do megafonu. Svolavatelka shromáždění a předsedkyně odborového svazu školství na Chomutovsku Bohumila Rýznerová byla spokojená, že lidé přišli protestovat ve svém volnu a bez nároku na plat.

Protestujícím také vadilo, že vláda škrtá jinde, ale u politiků samotných ne, i když to vláda slibovala.

Do stávky se zapojily především základní školy, kromě nich také mateřské nebo základní umělecká škola. Více se o stávce na Chomutovsku můžete dozvědět také ZDE.

ANKETA: Jak ovlivnila stávka váš denní režim?

Zuzana Jabůrková, Klášterec n. Ohří
Škola byla zavřená, měla jsem volno. Stávku jsem přišla podpořit.

Jirka Pastva, školák, Chomutov
Je pohoda, že nemusíme do školy. Od rána jsem byl na počítači a teď venku.

Martin Březina, školák, Chomutov
Mám menší prázdniny. Můžu být venku a stavět sněhuláka. Mohlo by to být častěji.

Emil Moravec, důchodce, Chomutov
Nevěděl jsem o ní, takže můj program nijak neovlivnila.

Alena Friesová, Chomutov
Nijak mi režim nenarušila. Jen si myslím, že stávka stejně není nic platná.
OČIMA AUTORA: DOBRÁ ATMOSFÉRA
Byli jste někdy na protestním shromáždění? Radikální proslovy, transparenty, pískot, ale i srandičky. V Klášterci bylo také pár odlehčených momentů, i když atmosféra nebyla nijak napjatá. Jednu z protestujících si vyvolal řidič, aby uhnula a autem a mohl projet autobus. Při prvním proslovu mluvčímu opakovaně selhal megafon, ale jako podotkli jeho kolegové: Učitelé mají silný hlas. Do toho přiletělo pár sněhových koulí… Pohodový protest.