Do Ptačí hodinky se plánuje zapojit i Dana Skálová z Vysoké Pece. Nebude to ale zase tak výjimečná událost, krmení ptáků je pro ni doslova denním chlebem. „V zimě opravdu krmím každý den, pokud tomu počasí nahrává. Letos se ale musím krotit, sníh ani mrazy nepanují a přikrmování ptákům pak škodí,“ říká milovnice pěvců i dravců.

Před každou zimou vyškvaří několik kilo hovězího loje, ze kterého vyrábí krmné koule a letní kuchyni přemění v obilnou sýpku se dvěma metráky prosa a slunečnice. „Pak už jim raději ničím nepřilepšuji, jen na Štědrý den dostávají závěsy z ořechů a jablek,“ popisuje ptačí menu Skálová.

Odměnou za tisíce korun, které jí krmení ročně stojí, je jí zahrada plná ptactva. „Nezdrží se samozřejmě celý den, ale jak přilétávají průběžně, je toho hodně k vidění. Sýkory, vrabci, strakapoudi, červenky. Je mi líto, že se úplně ztratili kosi, ještě tak před pěti lety jich tu bylo plno,“ myslí si.

Za roky krmení na své zahradě přivítala ale i nechtěné strávníky. „Několikrát si tu dravec vyhlédl vrabce nebo hrdličku, které udolal. Paseku dělají taky straky, vyzobou, co vidí, jsou agresivní, a to nejen na ptáky. Jednou nám prohnaly i kocoura,“ usmívá se Dana Skálová. 

Akce s názvem Ptačí hodinka je určená pro širokou veřejnost. Ornitologové pak díky velkému množství dat získají údaje o ptácích, kteří na území České republiky zimují. Samotné sčítání má trvat hodinu.

„U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětlila postup Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Druhé v pořadí

Letos se sčítání ve dnech 10.-12. ledna koná už podruhé. Loni se do sčítání zapojilo v celé České republice čtrnáct tisíc lidí, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. V našem okrese si Ptačí hodinka vysloužila pozornost jen něco přes sto lidí, ptáků ale zpozorovali více než tisíc sedm set. Nejčastější zastoupení měla sýkora koňadra, necelých čtyři sta kusů, následovaná vrabcem domácím. Podle evidence ornitologů se v jednom případě podařilo zpozorovat i dravce, jako je jestřáb lesní nebo krahujec obecný.

Průběžný stav sčítání je k dispozici na webu projekt www.ptacihodinka.birdlife.cz. Lidé mají čas k vložení výsledků on-line do 17. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí sčítacího formuláře, který je ke stažení na zmíněném webu.

„Odhadujeme, že konečné výsledky budeme znát v únoru,“ dodává za ornitologickou společnost Alena Skálová.