V září chomutovský úřad práce evidoval 13,4 % nezaměstnanost, což je o jednu desetinu méně než v srpnu. Paradoxně ale přibylo lidí bez zaměstnání, kteří se přihlásili na úřad. Je to dáno způsobem výpočtu.


Ačkoliv křivka poprvé poklesla, na trhu práce se toho příliš nezměnilo. Firmy, které v průběhu roku propouštěly, lidi zpět neberou. „Na regionálním trhu práce se nic nezměnilo, stav bych definoval jako stagnaci, vyčkávání, co se stane s vývojem ekonomiky v ČR a v exportních zemích, hlavně v Německu,“ říká vedoucí odboru trhu práce Úřadu práce v Chomutově Zdeněk Hejna.


Jak se bude vyvíjet situace dále, je těžké odhadnout. Chomutovský úřad práce má dvě varianty. Podle té optimističtější by mohlo ubývat lidí bez práce, do konce roku by tak míra nezaměstnanosti mohla sestoupit až na 12,4 %. Opačná prognóza ale počítá až téměř s patnáctiprocentní hranicí.


Mezi odvětví, u kterých se očekává mírné propouštění, patří například zemědělství, lesnictví a také peněžnictví. Naopak přibírat by měli v textilnictví, personál shánějí restaurace a hotely.


Podle odhadů úřadu práce se bude lépe dařit Jirkovákům, nezaměstnanost by se mohla mírně snížit, horší to bude ve Vejprtech, tam se počítá s jejím nárůstem. Nejhůře se práce shání v Jirkově a ve Vejprtech, nezaměstnanost přesahuje šestnáct procent. Nejnižší je na Kadaňsku – lehce přes jedenáct procent.


V září poprvé přibyla pracovní místa vzhledem k předcházejícímu měsíci, jejich počet jinak celý rok klesal. Do konce roku má přibýt 660 volných míst, přibližně 400 jich zanikne.