Odbory výpovědi rozesílají centrálně vedením nemocnic. Jak do chomutovské, tak do kadaňské nemocnice zatím ještě nedorazily, takže nemají tušení, o které lékaře se jedná.

„Zatím nevíme nic,“ potvrdil ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek. „V podstatě je utajeno, kteří lékaři výpověď podávají. Máme je získat až přes právní kancelář,“ dodal.

Shodně vypovídá i tiskový mluvčí Krajské zdravotní.

„Ještě jsme nedostali jedinou výpověď,“ potvrdil Jiří Vondra. „Podle neoficiálních informací, které máme my, výpovědi podalo sto dvacet jedna lékařů,“ upřesnil mluvčí čísla, která jsou souhrnem stavu v pěti nemocnicích pod správou Krajské zdravotní. „V Chomutově je to jeden lékař,“ upřesnil Vondra.

Podle odborářů chce odejít o něco více lékařů – 144. Celkem zaměstnává akciová společnost, kterou vlastní kraj, osm set dvacet lékařů.
Lékaři poslali výpovědi Lékařskému odborovému klubu. Shromáždilo se jich na čtyři tisíce. Pravníci je do konce roku rozešlou nemocnicím, aby běžela dvouměsíční výpovědní lhůta od 1. ledna.

Lékaři se tímto způsobem bouří proti nízkým tabulkovým platům a velkému pracovnímu vytížení. Ve výzvě Děkujeme, odcházíme požadovali, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

Odboráři sice avizovali, že mnozí z nich půjdou za prací do zahraničí, podle neoficiálních informací ale řada lékařů pro jistotu posílá životopisy do jiných českých nemocnic.

Jak jsou na tom u sousedů

Nejvíc lékařů podává výpověď v Ústí nad Labem, a to 55. V Mostě se chystá odejít čtyřicet jedna lékařů a v Teplicích devatenáct. Litoměřická nemocnice je na tom o něco lépe. Opustit ji chce jen sedm doktorů a děčínskou nemocnici pět.
Nejlépe je na tom Žatec, kde zůstávají všichni lékaři na svých místech.