Chřipka naplno udeřila už v prvních únorových dnech. Chomutovská nemocnice dokonce zakázala na řadě oddělení návštěvy. Situace se ale nijak nezlepšila, epidemie nepolevuje. Právě naopak. Její hranici hygienici stanovili na přibližně 1700 nemocných na sto tisíc obyvatel. Na Chomutovsku je už počet mnohem vyšší. „Momentálně je to 2313 osob na sto tisíc obyvatel,“ uvádí ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. „Horší situace je v kraji už jen na Lounsku, doplňuje Šimůnková.

Nejvíce nemocných je mezi předškolními dětmi. Podle hygieničky Šimůnkové se u nich nemocnost pohybuje nad pěti tisíci případy na sto tisíc obyvatel. Druhá nejvíce napadená kategorie jsou zatím mladí lidé od 15 do 24 let. Ty by ale mohla v krátké době vystřídat nejstarší generace. U seniorů totiž lékaři v posledním týdnu zaznamenali nárůst nemocných o 33 procent.

Ke snižování počtů nemocných obvykle pomáhají jarní prázdniny, podle Šimůnkové tomu ale letos situace příliš nenapovídá. „Prázdniny máme v kraji už druhý týden, ale na pokles nemocných vliv příliš nemají,“ myslí si hygienička. I po třech týdnech se křivka epidemie pohybuje v Ústeckém kraji stále na vrcholu.

Přesto už ředitelé škol prázdniny netrpělivě vyhlížejí. „Bude to určitě úleva. Rodiče se snaží posílat děti do školy co nejvíce, aby nemeškaly. I když jsou už nakřáplé. Chřipka se pak šíří dál,“ popisuje ředitelka 3. základní školy v Kadani Alena Roubínová. „Zrovna v pondělí jsme tu měli vlnu, kdy si rodiče ve velkém odváděli děti domů,“ uzavírá Roubínová.

Nová vakcína

Předejít onemocnění by mohlo pomoci očkování. Zájem o něj ale oproti předchozím letům nestoupá. „To číslo stagnuje, žádný dramatický nárůst nepozorujeme,“ potvrzuje Petr Foukal z oddělení komunikace očkovacího centra Avenir. Zájemci letos aspoň mají více možností, než tomu bylo dosud. „Konečně se k nám dostala takzvaná tetravalentní vakcína. Obsahuje v sobě látky proti více kmenům chřipky,“ doplňuje Foukal.

Řada lidí přesto nemá v očkování důvěru. „Nechala jsem se naočkovat asi před šesti lety,“ vypráví Chomutovanka Ludmila Řepíková. „Chřipka však na mě dopadla mnohem hůře než v předchozích letech. Týden jsem nemohla vylézt z postele,“ popisuje Řepíková. Zbytku její rodiny se onemocnění vyhnulo. „Nikdo mi nenamluví, že to nemá souvislost. Od té doby už se očkujeme jen zázvorem a čajem s citronem,“ uzavírá Ludmila Řepíková.