„Místní net-bublinu obletěl článek o tom, že Chomutov má první výskyt COVID-19. Pochopil jsem, že to spustilo vlnu obav. Ten případ COVID v CV jsem já,“ píše do největších skupin na sociální síti Marek P. Po potvrzení nákazy čekalo Chomutovana trasování a vypracování seznamu lidí, se kterými přišel do kontaktu. V okrese jich bylo minimum, muž žije převážně v Praze.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Většinu nemoci jsem prodělal bez vyšetření zavřený v Praze na ubytování, kde přebývám kvůli práci, a to bez jakéhokoli kontaktu s lidmi,“ upřesňuje Marek P. Absolutní izolaci si naordinoval sám, když pocítil příznaky onemocnění. „Není proto důvod se znepokojovat, že jsem nemoc jakkoli roznášel po Chomutově ani nikde jinde,“ říká pacient.

Stav Chomutovana je podle slov mírný. „Teplotu mám už několik dní pod 36, občas zakašlu, jím normálně a čekám do 31. března v karanténě na výsledek testů - musím mít dvakrát za sebou negativní výsledek, abych mohl zase vystrčit paty na vzduch,“ píše ve svém veřejném prohlášení.

Ilustrační foto
Rajská solidarita. Do Kadaně míří dodávky vitamínů zdarma

Chomutovan vyšetření podstoupil po dlouhém přemlouvání lékařů. „Je to člověk, který se nechal vyšetřit sám jako samoplátce v ústecké laboratoři na Střekově,“ informovala ve čtvrtek po uveřejnění infromace ředitelka Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Marka P. nechtěla, i přesto, že pociťoval příznaky, v Praze hygiena vyšetřit. „Snažil jsem se spojit s hygienickou stanicí, ale linky byly prakticky pořád obsazené. Povedlo se mi dovolat minulý víkend v neděli,“ popisuje náročnou proceduru.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Po dvou základních otázkách, zda byl muž v zahraničí či byl v kontaktu s někým, kdo má nákazu potvrzenou, jeho šance na otestování klesly na nulu. „Po dvou záporných odpovědích mi bylo řečeno, že COVID s největší pravděpodobností nemám a nejsem proto vhodným kandidátem na testování. Když jsem jí vyjmenoval příznaky, poradila mi, abych se o tom pobavil se svým obvodním lékařem,“ popisuje jednání hygieniků nakažený Chomutovan.

Odběrové místo pro odebírání vzorku na koronavirus u Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem
FOTO, VIDEO: Lidi testují na koronavirus u nemocnic, je to mnohem rychlejší

Nepochodil ale ani u lékařky, která nemohla na dálku provést vyšetření a vypsat žádanku na otestování. Vysoké horečky, blouznění a neustálý kašel ale donutil Chomutovana usilovat o vyšetření dál. K tomu se dostal až v soukromé laboratoři v Ústí nad Labem. Ta potvrdila pozitivní výsledek. U nikoho, s kým Chomutovan přišel do styku, se zatím podle jeho slov neprojevily příznaky. „Hrozně mě mrzí, že jsem ty lidi ohrozil. A hrozně se zlobím, že jsem jim svoji diagnózu mohl poskytnout až teď. Přeju všem těm lidem štěstí a hlavně pevný zdraví - jim a jejich blízkým, kteří jsou třeba s úměrem ke svému věku a zdravotnímu stavu v daleko větším ohrožení než já,“ uzavírá své Prohlášení Marek P.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník