Chomutovsko/ Obce na Chomutovsku musí zavést úsporná opatření a odložit na příští rok některé nákladné investice. Hlavní důvod? Ekonomická krize. Lidé a firmy odvádějí státu méně daní, ten jich o to méně rozdělí obcím.

Šetřit musí například obec Místo. „Musíme si už hlídat dotace, abychom nedopláceli víc jak deset procent ze svého,“ uvádí starosta obce Jiří Luťcha. V plánu měli spoustu akcí, nakonec uskuteční jen to nejdůležitější. „Musíme udělat nové veřejné osvětlení. Teď hlavně v těch místech, kde je v nejhorším stavu a dále opravujeme kostel“ doplňuje.

V Radonicích budou také určitě rozpočtové změny. I když už při plánování byli velmi opatrní a s krizí tak trochu počítali, stejně musí některé akce zrušit.
„Chtěli jsme vyčistit tři rybníky v obci a provést na nich stavební úpravy. Ale nakonec budeme rádi, že uděláme jeden,“ sděluje Deníku starostka obce Věra Vernerová.

Tam žádali také o dotaci na přestavbu radnice, ale neuspěli. „A ještě, že tak. Stálo by nás to hodně peněz a museli bychom si vzít úvěr,“ starostka Věra Vernerová je ráda, že to tak nakonec dopadlo.

V Otvicích snižovali rozpočet o téměř dva miliony korun. „Museli jsme vyškrtat některé akce, které jsme plánovali,“ uvádí starosta obce Pavel Ašenbrener. Například měla být provedená oprava komunikace v Sadové ulici. „To možná ještě stihneme, ale zatím počkáme, abychom pak měli na zaplacení firmě, která to bude realizovat,“ dodává. Úplně museli zrušit rekonstrukci ulice Školní.

Droužkovice zase měly naplánované inženýrské sítě pro sedm rodinných domů. „To jsme tento rok stopli,“ říká starosta Droužkovic Milan Živný.
V Perštejně se snaží neutrácet. Investice, které měli v plánu, nebudou rušit, ale museli sáhnout do rezervy a utratili naspořené peníze, což bylo dva a půl milionu korun.

Úsporná opatření zavedl dále například Křimov. Tam naplánované akce zatím nezrušili, ale rozpočet mají o patnáct procent menší než dříve.