S nástupem nového roku začaly úřady vydávat nové elektronické občanské průkazy. Přestože nový systém měl celorepublikové výpadky, lidé na Chomutovsku nemuseli stát v delších frontách ani trávit hodiny na úřadě.

Během prvních dvou dní přijal chomutovský magistrát přes sto šedesát žádostí o elektronický občanský průkaz. „První den jsme přijali osmdesát dva žádostí. Všichni lidé byli bez větších problémů odbaveni. Nejdelší čekací lhůta byla padesát minut. Tu způsobil celostátní výpadek a pracovnice úřadu lidem vše vysvětlily,“ informovala tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová. Včerejší den se již podle jejích slov problémy nevyskytly.

Jak se vyhnout čekání?
Stoprocentní návod, jak se vyhnout frontám, chomutovský magistrát nenabízí. SMS objednávkový systém, kterým se lze objednat například kvůli žádosti o nový cestovní pas, či na živnostenský úřad, nelze zavést. Není totiž dostatek kabin, kde lze přijímat žádosti o vydání občanského průkazu a kde lze zároveň fotit.
Lidé si však čekání mohou zkrátit tím, že přijdou v jiné dny, než v ty, které mají zažité jako úřední. Kromě pondělí a středy je tedy možné přijít na magistrát pro nový občanský průkaz také v úterý a ve čtvrtek od 8:00 do 15:00 hodin. V pátek pak od 8:00 do 13:00 hodin.

V Kadani kolaps nového systému také větší problémy nepřinesl. V pondělí si šlo o nové občanky zažádat jen padesát čtyři lidí. „Problémy jsme neměli žádné, kromě patnáctiminutového a třicetiminutového výpadku systému,“ informoval vedoucí odboru vnitřních věcí Vladimír Novák. Podle něj si pro nový průkaz přišlo o polovinu lidí více než v běžný úřední den. „Někteří lidé si výměnu průkazu zřejmě nechávali až na nový rok,“ vysvětlil Novák.

Elektronický občanský průkaz s sebou totiž přináší různé výhody. Na nové občance bude natištěno již jen jméno, příjmení, občanství, datum a místo narození. Díky tomu nebude nutné měnit občanské průkazy vždy při změně bydliště, či rodinného stavu. Další údaje bude postupně možné ukládat na elektronický čip.

Další výhodou je, že občanský průkaz již bude moct mít i dítě, které ještě nedosáhlo patnácti let věku. Navíc od 26. června letošního roku, kvůli nařízení Evropské unie, nebudou moct děti cestovat do zahraničí bez vlastního dokladu. Občanský průkaz je přitom vyjde levněji než pas. Za občanský průkaz bez čipu zaplatí totiž padesát korun a za cestovní pas sto korun.

Kolik si na nový průkaz připravit? Ten komu skončila platnost stávajícího průkazu má výměnu zdarma. Pokud by však chtěl občanku s čipem, připlatí si pět set korun. Patnáctiletí, kteří si jdou pro svůj první průkaz, zaplatí padesát korun a opět pět set korun v případě, že budou chtít na své občance čip. Při ztrátě se občanky se musí nejdříve zaplatit poplatek za přestupek.

Od nového roku jsou na Chomutovsku jen dvě místa, kde lze nový občanský průkaz získat. Jedním z nich je chomutovský magistrát a druhým je kadaňský úřad. Lidé z Jirkova a přilehlých obcí tak musí pro nový občanský průkaz do Chomutova a lidé z Klášterce nad Ohří, Vejprt, Perštejna či okolních obcí musí v případě potřeby do Kadaně.

Kdo (ne)musí na úřad pro nový průkaz?
S nástupem nového roku nikdo NEMUSÍ nutně pro nový občanský průkaz. Nejedná se totiž o plošnou výměnu průkazů, jako tomu bylo například u řidičských průkazů. Výměna současného občanského průkazu za elektronický je pouze dobrovolná.

Pro nové občanské průkazy si MUSÍ jen ti:
• kterým, končí platnost stávajícího průkazu
• u kterých došlo ke změně: například změně trvalého bydliště či změně rodinného stavu
• kteří, mají občanský průkaz zničený, poškozený, nebo jej ztratili

Co si s sebou na úřad přinést?
Formulář ani fotku ne. Formulář se vyplňuje až na místě a v kabince vás také vyfotí úřednice. V případě výměny starého občanského průkazu za nový je nutné s sebou mít starý občanský průkaz. Občan, který si jde pro svůj první občanský průkaz musí mít s sebou rodný list a občanský průkaz rodičů. Ti, kteří mění občanský průkaz kvůli nahlášení změny, musí s sebou navíc přinést doklad o dané změně.