V chomutovském okrese jsou další dva nakažení prasečí chřipkou. „Oba lidé si prasečí chřipku přivezli ze zahraničí,“ uvádí Zdeňka Trmalová z Krajské hygienické stanice v Chomutově. Jedná se o muže z Chomutova, kterému je 53 let.

Ten si virus A(H1N1) přivezl z Ameriky. S prasečí chřipkou se léčil doma a průběh jeho nemoci nebyl vážný. V dnešní době je už v podstatě vyléčený. Druhou nakaženou je dvacetiletá dívka, která si nemoc přivezla z Německa. I u ní byl průběh prasečí chřipky mírný a v dnešní době je téměř vyléčená.


Podezření – nakažení jsou další dva lidé


Podle místní epidemioložky Zdeňky Trmalové jsou nejspíš nakažení další dva lidé z okresu. Ti byli v blízkém kontaktu s již nakaženými. „Čekáme na laboratorní potvrzení, ale pravděpodobnost, že prasečí chřipku mají, je veliká,“ informuje Zdeňka Trmalová.


Vakcíny už dorazily na Chomutovsko


Místní lékaři už v těchto dnech volají rizikovým pacientům a očkují je proti prasečí chřipce. Doktoři dostali jedno balení vakcíny, to je pro deset lidí. Nejdřív by se měli oočkovat zdravotníci, pak rizikoví pacienti.

„Zatím je to ale málo. Potřebovali bychom oočkovat zhruba třicet rizikových pacientů. Další vakcíny by měly dorazit v příštím týdnu,“ sděluje praktická lékařka Jana Hazemová z Chomutova.

Dále podle ní jsou ale i tací pacienti, kteří být očkovaní nechtějí. Vakcína vydrží maximálně 24 hodin, proto jsou všichni pozvaní na jeden den. „Máme i jednoho náhradníka, kdyby si to někdo rozmyslel a nepřišel,“ doplňuje Jana Hazemová.


U nás zatím tři nakažení


V Chomutovském okrese se prasečí chřipkou nakazili zatím tři lidé. Takzvaná mexická chřipka se našemu okresu od léta vyhýbala, teď nakažených přibývá.

První byl sedmnáctiletý chlapec z Kadaně, ten si virus A(H1N1) přivezl teké z ciziny a to z Irska.