Ivana Řápková s Michalem Kocábem na pivo určitě hned tak nepůjde, ale na zlepšení života na sídlištích s ním spolupracovat chce.

Chomutovská radnice se přihlásila do programu vypsaném Agenturou pro sociální začleňování. Pod krkolomným oficiálním názvem se skrývá pomoc lidem na sídlištích, tedy zlepšení podmínek například na Kamenné či Zahradní. To jsou místa, která pálí především Chomutováky, kteří tam bydlí a často si stěžují na hluk, kriminalitu a nepořádek.

Jde především o takzvané sociálně vyloučené lokality, kde žije podle měřítek státu významná část sociálně slabších či „problémových“ obyvatel.

Pokud žádost u Agentury uspěje, dostane město peníze na lidi, kteří budou obcházet problémové obyvatele a pracovat s nimi. Mluvčí Chomutova Tomáš Branda doplňuje, že by město za získané miliony postavilo volnočasové kluby pro mládež ze sídlišť, romské komunitní centrum či azylové bydlení.

O tom, které město podporu získá, rozhodne právě ministr Kocáb. Na otázku, zda se vzájemná nenávist mezi ním a Řápkovu otupila, odpovídá primátorka, že město s ministerstvem pro lidská práva vždycky spolupracovat chtělo.


„Lepší než na nesmyslné analýzy“


Neodpustila si však drobné rýpnutí. „Všechny vynaložené peníze musí mít přímý vliv na život lidí v sociálně vyloučených lokalitách, neměly by být použity na nesmyslné analýzy a studie,“ říká ve zjevné narážce na Kocábovu situační analýzu. V materiálu předloženém vládě byl Chomutov vylíčen v nejčernějších barvách a Kocábův tým tvrdě zkritizoval kroky radnice, což vedlo k prohloubení roztržky mezi oběma politiky a dokonce k žalobě.

O peníze však nežádá jen Chomutov, ale všechna ostatní města. „My máme také sociálně vyloučené lokality, přestože si myslíme, že jsou tam zařazeny trochu neprávem. Od programu si slibujeme, že by přišli terénní pracovníci, kteří umějí pracovat s lidmi,“ říká místostarosta Jirkova Jaroslav Cingel.

V Kadani to berou ještě více pragmaticky. Starosta Jiří Kulhánek podotýká, že vědí, jak mají s lidmi, žijícím především v Prunéřově, pracovat. Do programu Agentury pro sociální začleňování se město přihlásilo proto, že je to podmínka pro případné získání jiných dotací.


Účast je podmínkou pro další dotace


To potvrzuje i mluvčí ministra Kocába Lejla Abbasová. „Spolupráce s Agenturou přinese obcím také možnost získat přednostně finance ze strukturálních fondů Evropské unie,“ podotýká.

Kromě zmíněných tří radnic se do programu přihlásily i Klášterec a Vejprty. Kromě nich, to samé učinilo dalších čtyřicet obcí z celé republiky. Z nich komise v čele s Kocábem vybere desítku „vyvolených“, kam půjde nejvíce peněz.
Rozhodnuto by mělo být zhruba za čtrnáct dní.

Místa, pro která jsou peníze určeny:

Chomutov – část ulice Dukelská, sídliště Zahradní a Písečná
Jirkov – domy v Nových Ervěnicích, v okolí Mostecké ulice a městské byty pro neplatiče vedle Podniku služeb
Klášterec nad Ohří – jeden třináctipatrový dům na sídlišti
Kadaň – některé domy ve „starém“ Prunéřově
Vejprty – domy rozmístěné různě po městě

Zdroj: www.esfr.cz

POZNÁMKA JANA RÖDLINGA

Kocáb versus Řápková: klid před bouří?

Tak to vypadá, že když jde o peníze, musí se domluvit každý s každým. Výjimkou není ani žádost primátorky o dotace na řešení sociálních problémů. Přestože se na ministra Kocába nemůže ani podívat, žaluje ho a pravděpodobně zničila všechny desky Pražského výběru, pokud nějaké měla, tak o dotaci požádala. Naštěstí se osobní averze dostala do načas do pozadí, protože jde o možnost získat poměrně dost peněz na zlepšení života v Chomutově. Doufejme jen, že ministr Kocáb bude vhodná města vybírat podle jejich potřeb a ne podle osobních sympatií. Protože když na něj z obálky vykoukne nápis Chomutov, jistě mu trochu stoupne tlak, protože si s naším městem něco užil.

Trochu se obávám toho, že pokud Chomutov nevybere, klidně z racionálních příčin, bude označen za nepřejícího. Pokud vybere, tak může být obviněn z nadržování. S blížícími volbami tak možná bude slovní střelba Kocáb – Řápková obnovena v plné síle.