Na směny do fabriky a zpět domů chodívají za tmy, navíc odlehlými ulicemi. Teď se budou Chomutovanky, které pracují v průmyslové zóně za Dukelskou ulicí, bát daleko méně. Strážnice jim včera rozdaly alarmy, jejichž jekot lupiče či násilníky odradí.

Strach v ulicích

„Chodívám pěšky z Vinohrad, což je více než kilometr a kolikrát za celou cestu normálního člověka nepotkám. Mívám samozřejmě strach,“ uvedla Naděžda Krajníková, jedna ze zaměstnankyň společnosti Puls EP, která umožnila přednášku pro své zaměstnankyně. „Už se mi stalo, že jsem potkala úchyla. Nestihl si mě ale všimnout a utekla jsem,“ dodala žena.

Nejistotu při cestě do práce pociťuje také mladičká Michaela Švarcová. „Chodím deset minut z Vodní přes Dukelskou, což je pochybná ulice. Bojím se,“ dodala. S alarmem se bude cítit lépe. Stejně tak i tři desítky dalších žen, kterým včera strážnice rozdaly alarmy i s dobrými radami, jak je využít.

„Například se osvědčilo, když si žena ovázala poutko z alarmu kolem ruky a alarm spustila do kabelky. Když jí zloděj kabelku vytrhl, alarm spadl dovnitř a ječel. Než aby hledal uvnitř, kam zapadl, raději ji zahodil,“ uvedla policistka Petra Hanzíková. Podobný kousek se povedl už dvakrát.

Alarmy jdou na odbyt

Chomutovští strážníci rozdávají alarmy už po dva roky. Původně jich vydali tři sta seniorům. Využívají je nejen, když se cítí ohroženi na ulici, ale také jakmile se jim zdravotně přitíží a chtějí přivolat pomoc.

„Protože je o alarmy velký zájem, uvítali jsme, když nás oslovil Krajský úřad, jestli nechceme dalších tři sta alarmů,“ uvedla preventiska Iva Ejim. Ty následně nabízeli osamoceně žijícím ženám při besedách. „Jenže se nám začaly ozývat další ženy, které pracují v nepřetržitých směných provozech v průmyslových zónách, že se těchto besed nestíhají zúčastnit a alarmy také postrádají,“ dokreslila Ejim. Proto Městské policie Chomutov na přelomu roku oslovila firmy v průmyslových zónách s nabídkou, že uspořádá pro jejich zaměstnankyně podobné akce. Setkalo se to s úspěchem. Od začátku roku tam strážníci přednášeli již čtyřikrát, naposledy včera.

Tím to vše ale nekončí. Ženám, které se zúčastnily, policisté nabídli, že je naučí základům sebeobrany. V pořadníku jich mají už na třicet.