O každém z ročníků slavností by se dal napsat samostatný článek. Však jsme to také v Chomutovském deníku pravidelně dělali. Do tohoto ohlédnutí jsme se snažili shrnout ty nejvýraznější prvky jednotlivých roků.

1996

První ročník slavností, i když se tak ještě nenazývaly. Na náměstí stála palisáda, uvnitř bylo tržiště s asi deseti stánky a středověkým programem. Platilo se vstupné, přesto akce přilákala přes dva a půl tisíce lidí.

1997

Náměstí při slavnostech v roce 1998.První oficiální slavnosti nabídly bohatý program. A kromě středověkého městečka na náměstí byly součástí i další doprovodné akce dětský filmový festival, sraz historických vozidel, lampionový průvod či ohňostroj. Vstupné už se neplatilo a slavnosti navštívilo přes čtyři tisíce lidí.

1998

Slavnosti se rozrůstají. Horní část náměstí obsadila tržnice a doboví řemeslníci, ve spodní pak probíhal rytířský turnaj na koních. O akci informovala i televize Nova, i díky hezkému počasí přilákala asi šest tisíc návštěvníků.

1999

A ještě větší slavnosti. Rok předtím bylo stánků čtyřicet, ještě předtím třicet. V roce 1999 je jich už šedesát a rozprostírají se až ke kinu Praha. Opět nechybí středověký program s rytířským turnajem, na večer je připraveno hodinové představení. Součástí je slavností výjev z historie, kdy byl Chomutov vykoupen z poddanství.

2000

Pro Chomutovské slavnosti jeden z důležitých mezníků. Náměstí je rozkopané kvůli rekonstrukci dlažby, a tak se akce přesouvá provizorně do městského parku. A organizátoři zjišťují, že je to skvělé místo! Rytíři, kejklíři, hudebníci, tanečníci, trhovci, divadelní výjevy z historie Chomutova, a to všechno za krásného počasí. Z Chomutovských slavností se stává celostátně uznávaná akce. A ani v roce 2000 nejsou jen o středověku, mezi doprovodné akce patří třeba Den sportu nebo pro děti Malujeme v parku.

2001

Pro Chomutovské slavnosti jeden z důležitých mezníků. Náměstí je rozkopané kvůli rekonstrukci dlažby, a tak se akce přesouvá provizorně do městského parku. A organizátoři zjišťují, že je to skvělé místo! Rytíři, kejklíři, hudebníci, tanečníci, trhovci, divadelní výjevy z historie Chomutova, a to všechno za krásného počasí. Z Chomutovských slavností se stává celostátně uznávaná akce. A ani v roce 2000 nejsou jen o středověku, mezi doprovodné akce patří třeba Den sportu nebo pro děti Malujeme v parku.

2002

Tento rok si Chomutov připomíná 750 let od první písemné zmínky o městě. A tradiční program je proto obohacený o živé obrazy z dějin Chomutova. Výpravná představení v režii agentury Modua (která pro město v těchto letech slavnosti pořádá) pojednávají o čtyřech historických událostech od první písemné zmínky až po švédské ležení v Chomutově. Celá akce se opět přesouvá do parku a lidé to vítají.

Rytířský turnaj ze slavností v roce 2005.2003


Slavnosti se pořádají opět v městském parku a místo živých obrazů s reálným historickým základem jsou hlavní divadelní atrakcí tři smyšlené pověsti. Výprava je vskutku velkolepá, nechybí ani pyrotechnické efekty. K tomu přičtěte velké tržiště, rytíře, divadlo Kvelb na chůdách, břišní tanečnici či fakíra a dostanete hrubý obrázek slavností roku 2003.

2004

Slavnosti se tentokrát přesouvají zpátky na náměstí. Středověké městečko je ve srovnání s minulými ročníky zahájeno již v pátek, kdy se Chomutovem vypravil historický průvod. Vyšel od městského divadla a svou pouť zakončil právě na náměstí. Ozvláštňujícím bodem programu jsou divadelní představení Kartových mužů, doprovodné akce probíhají i v dalších částech města. Třeba v atriu SKKS se koná vystoupení kapel, folklórních souborů či přehlídka dechových kapel.

2005

Výjimečné oslavy. Tento rok se totiž sešlo hned několik jubileí. Samotné slavnosti se konají podesáté, věnované jsou čtyřstému výročí svobodného královského města. Sto let slaví národní házená a třicet let od založení si připomíná Podkrušnohorský zoopark. Organizátoři proto na období od 23. dubna do 1. května vytipovali akce, které se v minulosti lidem nejvíc líbily. Týdenní slavnosti začínají Dnem Země v zooparku, v týdnu se koná malování pro děti či Den plný sportu, v programu se objevuje také přehlídka mažoretek či soutěž Železný hasič na Žižkově náměstí. Víkendové středověké vyvrcholení včetně rytířského klání na koních se opět koná v parku. Město na slavnostech spolupracuje i s partnerským saským městem Annaberg-Buchholz.

2006

Tento rok jsou slavnosti zaměřené hlavně na děti. Mohou soutěžit třeba v házení podkovy, chytání rybiček nebo ve shazování hradu dřevěným katapultem. Malí vítězové jsou pak pasováni na panoše či pážata. Akce probíhá znovu v oblíbeném parku.

2007

Slavnosti v roce 2007 přinášejí několik novinek. Poprvé jsou spojené s pokusem o rekord. A úspěšným lidé během akce nanosili do kádě v parku 1137,1 kilogramu soli. Proč soli? Město si při slavnostech připomínalo 550. výročí od doby, kdy získalo povolení obchodovat se solí. Zajímavé je také klání družstev o titul Strážce soli bojovaly týmy složené z místních sportovců.

2008

Tyto slavnosti se odlišují na první pohled. Chybí rytíři a středověké atrakce, náměstí se totiž zaplnilo lidmi v kostýmech z 19. století. Akce z časů „cylindrů a šněrovaček" přinesla také další rekord, a sice v počtu lidí v historických kostýmech na jednom místě. Sešlo se jich 92. Nechybí soutěžní klání pro děti, ale už žádné luky a katapulty. Cvrnkají kuličky a střílejí z praku.

Letošní „buřinkové“ slavnost pokračují ve staročeském duchu, který vloni nahradil původní středověké hrátky. 2009

Náměstí se tentokrát promění v prvorepublikový jarmark a kostýmům vévodí buřinky. K těm se také váže rekord v daný čas se na náměstí sešlo 128 lidí v buřinkách. Slavnosti trvají celý týden, uzavírají je závody Dračích lodí na Kamencovém jezeře.

2010

Program slavností, které se konají na náměstí, je opět připravovaný hlavně pro děti. Spousta atrakcí a soutěží a také veselý karnevalový průvod dětí. Dospělí se bavili hlavně u soutěžního klání týmů, které vedli radní.

2011

Šestnácté Chomutovské slavnosti jsou velikonoční a současně připomínají hornickou minulost města. K tomu se váže i pokus o rekord co nejvíc lidí s lucerničkami na jednom místě. Ten padl, v parku se jich rozsvítilo 83. Nechybí tradiční historický trh, bohatý program a na závěr také soutěž o nejdelší pomlázku.

2012

Chomutovské slavnosti jsou ještě slavnostnější, než kdykoli jindy. Při jejich příležitosti se totiž současně uskutečnilo také Setkání hornických a hutnických měst ČR. Chomutov přivítal padesát devět delegací z jednatřiceti měst. Připraven je proto bohatý program prezentující hornické tradice, ale i krásy Chomutova. Divácky nejatraktivnější byla páteční světelná show, sobotní dopolední a večerní průvod a ohňostroj.

2013

Chomutovské slavnosti v roce 2013 jsou secesní. Elegantní kostýmy dam, ostrostřelci, flašinetář či C.K. polní zabijačka řezníka Krkovičky… Připomněla se také dvě významná historická jubilea města sté výročí zemské výstavy v Chomutově a dvousté výročí setkání tří panovníků tamtéž.

2014

V historii se slavnosti posouvají až k začátku 1. světové války. Ale bez krve, bitva v parku probíhá jen polštářová. Návštěvníci se mohou nechat překvapit historickou detektivkou, víkendový program provází připomínky světových a mezinárodních událostí, jimž jsou zasvěcené některé dny v roce.

Zajímavý rozhovor s městskou organizátorkou slavností Silvií Škubovou najdete ZDE.