Po dlouhých jednašedesáti letech se blíží okamžik dalšího zápisu do análů chomutovského pivovarnictví. Z výrobní linky akciové společnosti První občanský pivovar by měl už v listopadu sjet první sud místního ležáku. Vaření piva v Chomutově tak naváže na přerušenou tradici, která se datuje od roku 1571.
V minulosti bývaly ve městě hned tři pivovary, od roku 1748 ale fungoval už jen ten Měšťanský. O jeho zrušení sídlil v té době v moderní budově z roku 1902 v Mostecké ulici rozhodli v roce 1952 činovníci národního výboru. Pivovarský areál přitom vydržel na svém místě až do předloni, kdy jeho demolice umožnila výstavbu dalšího hypermarketu Kaufland. Vzkřísit zašlou slávu chomutovského piva se rozhodli zčásti i v reakci na „krabici", jež budovu původního pivovaru nahradilo dva místní nadšenci: Dušan Dufka a Pavel Krýsl. Druhého jmenovaného jsme se zeptali, jak jsou s pivovarem daleko.
Nadšenci chtějí budovat, ne bourat
„Naší ideou je vyrábět místní a chutnější pivo, zlepšit úroveň restaurací a v neposlední řadě dokázat, že i u nás žijí schopní lidé," uvedl Pavel Krýsl, předseda představenstva Prvního občanského pivovaru Karásek a Stülpner. „Nejsme ale snílkové. Od začátku klademe důraz i na ekonomickou stránku, zdůrazňujeme preferovaný a očekávaný výnos. Máme k tomu slušně nakročeno, protože se podařilo zajistit strukturu vlastníků z širokého spektra místních patriotů i zájemců z Prahy, Brna či Velké Británie.
92 akcionářů
Pivovar vlastní v současné době 92 akcionářů, kteří si mezi sebe rozdělili 129 akcií na jméno, každou v hodnotě 30 tisíc korun.
„Takový zájem jsme ani neočekávali. Mohli jsme tak pořídit lepší technologii. Původně jsme chtěli zahájit výrobu zkušební várky v říjnu. Objevily se však určité překážky, které jsme vyřešili. První ležák by zkušebně mohl být připraven k ochutnání v listopadu. Přechod na běžný provoz plánujeme na přelomu roku," doplnil Krýsl.
Pivo uvaří žena
Minipivovar, který bude sídlit ve sklepení dvou činžovních domů manželů Dufkových v ulici 28. října, se zaměří na produkci světlé nepasterizované a nefiltrované jedenáctky a dvanáctky a jednoho silnějšího speciálu. Zpočátku vyrobí 500 hektolitrů piva ročně. Pivo budou odebírat podle Krýsla především místní restaurace v okolí.
„Za kvalitu našeho piva ručí sládková, jež patří k absolutní špičce ve svém oboru. V současné době vaří pivo v jednom z nejlepších tuzemských minipivovarů na Plzeňsku," upřesnil Krýsl.
Pivovaru propůjčili jména krušnohorští loupežníci
Při hledání názvu pivovaru se jeho zakladatelé inspirovali v historii. Vypůjčili si jména dvou už téměř zapomenutých krušnohorských loupežníků Karla Stülpnera a Jana Karáska. „Jsou to historicky doložené postavy. Na české straně Krušných hor lidem většinou tato jména nic neříkají, tak je chceme vrátit do oblasti jejich dávného působení společně s obnovenou tradicí pivovarnictví. Pivo přeci k loupežníkům patří," vysvětlil Pavel Krýsl.
Majitelé minipivovaru se nebrání ani exkurzím. Vzhledem k proskleným prostorám zájemci budou moci pozorovat výrobní proces od zahájení vaření piva až po jeho stáčení. „Pochopitelné při dodržení přísných hygienických podmínek, pohybujeme se v potravinářství," upozornil Krýsl.