Krajský soud v Ústí nad Labem bude řešit stížnost na neplatnost komunálních voleb v Chomutově. Podalo ji hnutí PRO Zdraví a Sport. Domnívá se totiž, že přišlo kvůli policejnímu zátahu, který si s ním mohla veřejnost spojovat, o voličské hlasy. Žádá opakování voleb.

Hnutí získalo ve volbách 4,69 procenta hlasů, čímž se mu nepodařilo překonat nutnou pětiprocentní hranici a nezískalo tak žádný mandát v zastupitelstvu. Tento výsledek připisuje policejní akci, která byla podle hnutí motivovaná politikou. „Podali jsme stížnost, protože se domníváme, že volby byly ovlivněny policejním zásahem. Bylo to 4. října, tedy den před nimi,“ uvedl lídr Pavel Umlauf. „Kolem pošty v centru a masokombinátu zasahovalo snad šedesát policistů v kuklách a se samopaly,“ popsal krátce událost.

Zastupitelé Chomutova po komunálních volbách v říjnu 2018
PŘEHLED: Tohle jsou noví chomutovští zastupitelé, jak si je vybrali voliči

Zásah se netýkal žádného z kandidátů hnutí. „Šlo ale o člověka který byl s naším hnutím spojován a byla nám podsouvána spolupráce s ním. Mohly kolem toho vzniknout fámy a dohady,“ obává se lídr.

Připravená akce?

Jméno dotyčného ale neupřesnil. „Myslíme si, že policejní akce byla připravená a načasovaná na základě politické objednávky s cílem poškodit náš volební výsledek. Proto jsme si jako nejužší kolečko kandidátů, kteří kampaň odpracovali a zaplatili, sedli a řekli si, že to nemůžeme jen tak nechat být,“ zdůraznil Umlauf.

Hnutí PRO Zdraví a Sport doručilo stížnost Krajskému soudu v Ústí nad Labem v pátek 19. října, tedy v poslední den, kdy bylo možné stížnosti na neplatnost voleb podávat. Chce jím docílit rozhodnutí o neplatnosti voleb, a tak i opakování celého volebního procesu, protože podle něj došlo k hrubému ovlivnění výsledků hlasování. Rozhodnutí by měl soud vydat nejdéle do dvaceti dnů. 

Náměstkovi chomutovského primátora Dindovi kdosi zapálil auto u domu
Žhář, který měl zapálit auto náměstkovi primátora, je ve vazbě

„Soud stížnost prostuduje a podle podstaty spisu o ní rozhodne ve lhůtě dané správním řádem. Nejzazší je dvacet dní od podání,“ informovala mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

Chomutovská policie akci za pomoci zásahové jednotky eviduje, popisuje ji ale odlišně. Směrovaná byla proti muži, který měl zapálit soukromé auto náměstka chomutovského primátora Davida Dindy (Nový Sever).

Nebezpečná honička

Začalo to honičkou, kdy 4. října ráno policisté podezřelého pronásledovali, protože nezastavil na znamení hlídky. „Ujížděl vysokou rychlostí a svou agresivní a nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Auto pak odstavil na okraji Chomutova a utekl,“ popsal běh událostí policejní mluvčí Daniel Vítek. „Další den, tedy 5. října, byl tento muž zadržen zásahovou jednotkou a umístěn do vazby,“ dodal.

Jednalo se o 42letého muže, který je podezřelý ze spáchání několika závažných trestných činů. „Mimo jiné byl obviněn v souvislosti s požárem osobního auta, k němuž došlo 25. září,“ uzavřel policejní mluvčí. Vyšetřování případu nadále pokračuje.

Vítězem komunálních voleb v Chomutově je hnutí ANO 2011, které vede současný primátor Marek Hrabáč.
Konečně sečteno! Volby v Chomutově vyhrálo ANO, druhý byl PRO Chomutov

Za Chomutovsko přišly v zákonné lhůtě na Krajský soud v Ústí nad Labem dvě stížnosti na neplatnost voleb. Jedna za Chomutov, druhá za Křimov.