Kdo z Chomutováků by je neznal. Tři vysoké domy, které stojí na „nohách“, na střeše mají červená světla a někde místo obvyklých oken červené dlaždice.

Nikde jinde nestojí

Oficiálně to jsou bytové domy s mezonetovými byty, Chomutováci jim ale neřeknou jinak než „experimenty“. A částečně to opravdu experimenty byly, nikde jinde nestojí a svou konstrukcí i vzhledem jsou atypické.

„Byl to v té době pokus udělat něco jinak,“ říká architekt Rudolf Bergr, který domy navrhoval. Podle něho tehdejší typy paneláků nevyhovaly záměru na výškový dům tak, aby byl dobře osluněný. Proto se sáhlo k netypickému řešení.

Mělo jich být šest

Osmnáctipodlažní domy jsou působivou dominantou Chomutova. Méně se už ví, že jich mělo původně stát šest, místo dnešních tří. Tyto nerealizované tři měly vypadat stejně jako ty stojící, tedy uspořádané do tvaru podobnému větrníku. Z jejich stavby ale sešlo, místo nich vyrostly běžné paneláky.

Podle architekta Bergra to bylo kvůli náročnosti stavby. „Vzhledem k větší pracnosti, oproti panelovým domům, nebyl zájem realizovat druhou část sídliště,“ vysvětluje. Problém byl v časové náročnosti stavby, panelové bloky se totiž odlévaly až na skeletu domu, což byl pro stavbaře zvyklé pracovat s hotovými panely problém a i kvůli tomu nakonec padlo rozhodnutí, že další „experimenty“ stát nebudou.

„V každém domě byly navrženy další prostory, kluby, kanceláře, měla zde být školka pro děti obyvatel domu,“ popisuje architekt. Do školky chodily nakonec děti jinam, vně budovu.

Právě soustředěním velkého počtu obyvatel a různých obchodů, restaurací a další vybavenosti, se „experimenty“ typově podobají například litvínovskému „Koldomu“ Josefa Havlíčka, nebo „zářivému domu“ v Marseille Le Corbusiera. Právě tvorba francouzského architekta výrazně ovlivnila i československé stavitele.

Nežije se tu špatně

Chomutovákům se v domech žije patrně dobře. Ceny bytů v „experimentech“ jsou vyšší než v běžných panelácích, lákavé je i neobvyklé patrové uspořádání bytů. Co některým lidem vadí, jsou dlouhé temné chodby, které daleko více vyvolávají pocit "králíkárny", jak se všem panelákům někdy hanlivě přezdívá.

Nyní jeden dům prochází rekonstrukcí, barvu mění fasáda. Tato změna se ale architektovi nelíbí. „Nátěr na růžovou barvu je příkladem nepochopení a skutečnost, že se tyto věci nekonzultují s autorem, může být považována za porušení autorského zákona,“ posteskl si Bergr.

Ten je kromě jiného autorem i bývalého kina Evropa, které půjde k zemi a nahradí jej parkoviště, a mnoha veřejných budov v Ústí nad Labem.