„Úkolem bylo nakreslit obrázek na téma Poznávání vesmíru,“ vysvětluje Jaroslav Landa z Astronomické společnosti Chomutov a lektor astronomického kroužku. Skicáky se začaly plnit astronauty, modely kosmických lodí, raket nebo komet. Pak je čekala cesta do Švýcarska a děti měly před sebou několik let čekání, zda právě jejich výtvory opustí zemskou orbitu. To skončilo v roce 2018. „Sledoval jsem průběh soutěže celou dobu a pak se v roce 2018 objevilo na švýcarských stránkách, že naše obrázky vybrané byly. Bylo to příjemné překvapení, nečekali jsme to,“ popisuje Landa.

Velká konkurence

Sondu Cheops vynesla na orbitu ruská raketa Sojuz St-A ve středu 18. prosince. Vyletěla z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guyaně. Do vesmíru letělo z celé Evropy 2748 výkresů. Do švýcarského Bernu, kde měla soutěž centrum, jich dorazilo ale několikanásobně více. „Soutěž zaznamenala obrovský úspěch, sešlo se přes osm tisíc dětských kreseb,“ uvedli zástupci bernské univerzity, organizátora soutěže. Všechny musely být vyvedené černou čárovou kresbou. Sonda je totiž nese překopírované na dvou titanových plaketách.

Výtvarná soutěž byla výzvou i pro výzkumníky, přenesení obrázků na desky pomocí počítače a laseru bylo novou technologickou metodou. „Když jsem na projekt kývl, nevěděl jsem ještě přesně jak to udělat. Titan je ve vesmíru hojně využívaný materiál a byla to příležitost naše experimenty posunout dál,“ říká fyzik Guido Bucher z Bernské univerzity.

Obrázky chomutovských dětí nejsou jediná výtvarná stopa, kterou Česká republika ve vesmíru zanechala. V březnu 2018 vzal s sebou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) americký astronaut Andrew Feustel kopie obrázků Petra Ginze, který díla namaloval v židovském ghettu v Terezíně. Feustelova manželka má české kořeny, a proto při první astronautově misi zamířil před deseti lety do vesmíru i plyšový Krteček.

Úspěšné kreslíře z Chomutova čekalo ve čtvrtek 20. února setkání se zástupci města a České astronomické společnosti, kde převzali diplomy a věcné ceny. A také setkání se zmíněným krtečkem, kterého přivezl z amerického velvyslanectví v Praze místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Prohlédnout si kresby, které do vesmíru letí, můžete i z domova. Stačí se podívat na webovou stránku cheops.unibe.ch/childrendrawings/ a poklikat na mapku Evropy.