Zná to každý, kdo kdy přijel do chomutovské nemocnice nebo na polikliniku autem.

Jedete a volné místo na parkování nikde. Stále se rozhlížíte, klidně dvakrát obkroužíte okolní ulice a nic. Pak se uvolní místečko kdesi vzadu u fotbalového hřiště a jste rádi, přitom do nemocnice je to pak ještě docela kus pěšky.

Je ještě druhá možnost, zastavit na „drzovku“ v zákazu přímo před areálem, ale v takový okamžik už pozorní občané volají strážníky, kteří přijedou s botičkou. Na parkování u nemocnice si stěžují prakticky všichni.

Nyní se zdá, že se blýská na lepší časy. Chomutovská nemocnice už za necelý týden zprovozní parkování uvnitř areálu. Desítky míst navíc a malé zpoplatnění by mělo ulehčit cestu autem k nemocnice všem, jak pacientům, tak zaměstnancům.

Vedení nemocnice už chtělo parkoviště otevřít loni, celý projekt ale nabral zpoždění. Od února už začne zkušební provoz, pro všechny pacienty a zaměstnance to znamená jedno: pokud budou chtít zastavit v areálu nemocnice, budou muset do něho vjet branou, která bude mezi poliklinikou a dialýzou, tedy vedle bývalé lékárny skoro na „konci“ bloku budov.

Nový vjezd

Tam si řidič vyzvedne lístek z automatu a otevře se závora. Podobný systém je k vidění v parkovacích domech. Když si u lékařů vše vyřídí, lístek zaplatí v automatu a při odjezdu ho vsune do čtečky a závora ho propustí.

Zatímco vjíždět se bude ze zmiňovaného místa v Edisonově ulici, vyjíždět budou auta v Beethovenově ulici, u zadní brány hřbitova.

Sanitky budou mít vlastní soukromý vjezd, zaměstnanci nemocnice pak elektronickou kartu, kterou si závoru otevřou.

Během zkušebního provozu bude parkování zadarmo, ale řidiči si budou vyzvedávat lístky stejně jako za ostrého provozu, jen je nebudou platit v automatu. Po zkušebním provozu bude první půlhodina zdarma, každý dalších třicet minut bude stát dvacet korun (viz infobox).

Nový systém bude pod dohledem kamer. „Na celý provoz systému bude dohlížet dispečink, jehož obsluha má možnost v případě naléhavé potřeby otevřít jedním tlačítkem všechny brány,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Jiří Vondra.

KOLIK KORUN ZAPLATÍME:

Během zkušebního provozu, který začne 1. února a potrvá několik měsíců, bude parkování v areálu zdarma.

Po zaběhnutí systému bude první půLhodina zdarma, na každou načatou půlhodinu si připravte 20 korun.

Zaměstnanci nemocnice platit nebudou. Zadarmo budou také parkovat držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a všichni dárci krve.

Zdroj: Krajská zdravotní a.s.