Covidová oddělení v chomutovské nemocnici se v pondělí 2. listopadu rozrostla o páté. Okres má totiž ve srovnání s ostatními městy kraje nejvyšší počet nakažených a nemocnice patří k nejvytíženějším. „Velkým problémem je přeplněnost chomutovské nemocnice. Momentálně je tam hospitalizováno 120 pacientů na standardních lůžkách covidových oddělení, dalších 16 vyžaduje intenzivní péči a sedm z nich je připojeno na umělé plicní ventilaci,“ informoval primátor Chomutova Marek Hrabáč. „To je poměrně vážný stav, plánovaná péče je kvůli tomu nejméně na měsíc omezená, nemocnice poskytuje pouze akutní péči,“ upozornil.

Kvůli přírůstku pacientů je v chomutovské nemocnici od pondělí otevřená už pátá covid stanice pro pacienty s komplikovaným průběhem nemoci. Má dvacet lůžek. Její předchůdkyně vznikly například v části lůžkové gynekologie, kde byla kvůli tomu omezena péče, nebo na bývalém plicním oddělení.

Porodnice. Ilustrační foto.
Porodnice zatím covid nezasáhl, rodí se v celém Ústeckém kraji

„Přesto máme i jednu pozitivní zprávu. Po delší době máme menší pokles v nárůstu nemocných,“ poznamenal primátor. Byť do nemocnice přicházejí noví pacienti s covidem, jiní se vracejí v pořádku domů, takže čísla nerostou tak strmě, jako tomu bylo v uplynulých dnech.

Čekají na mediky

Hlavní problém nemocnice je podobný jako jinde v republice. Nechybějí zde místnosti a lůžka, kam ukládat pacienty, ale dostatek personálu. Ten by měli posílit medici díky pracovního příkazu vlády a požadavku společnosti Krajská zdravotní. „Podmínkou je zajistit jim ubytování, což jsme zařídili v hotelu Mertin a Český dům, kde máme rezervováno deset až dvacet míst,“ doplnil Hrabáč s tím, že zatím není jisté, kolik studentů lékařských fakult dorazí.

Na Chomutovsku je 2981 lidí s nemocí covid-19, z toho 146 přibylo během neděle. Jedná se o data krajské hygieny k 1. listopadu. Podle statistiky se od začátku března vyléčilo 657 lidí, 4 zemřeli.

Marie Jansová v Jindřišské tvoří mozaiky ze starých střepů
Ze střepů z lesa tvoří Marie Jansová mozaiky. Jsou v nich stopy zaniklých vesnic

Krizový štáb ale namítá, že zesnulých je více. „Minulé pondělí jsme dostali od nemocnice informaci, že zemřelo jedenáct lidí, ve statistice hygieniků ale svítilo číslo dvě,“ upozornil náměstek primátora David Dinda. „Je to tím, že nemocnice ví o úmrtích hned, ale hygienici tehdy, až když k nim doputuje úmrtní list,“ dodal.

Krizový štáb už se zabýval otázkou, kam ukládat pozůstatky, když dojde místo v nemocnici. „To se stalo minulý týden, takže jsme využili márnici pohřební služby,“ podotkl primátor. „Předběžně jsme jednali s ředitelem krematoria ve Vysočanských zahradách, abychom mohli v případě, že nám dojde kapacita, přesunout nebožtíky tam. V rámci krizového řízení kraje se jedná také o využití armádních mobilních márnic,“ doplnil.

Nebožtíků je moc

S kapacitou ovšem může brzy bojovat i krematorium v Hrušovanech. „Úmrtnost se zvýšila teď za druhé vlny koronaviru zhruba o třetinu. Možná brzy nebudeme stíhat,“ konstatoval ředitel Vysočanských zahrad Michal Füleky. Nebožtíky tam vozí ke zpopelnění pohřební ústavy z velké části Ústeckého kraje a zhruba z desetiny ho využívají také německé pohřební ústavy. Řešení tu ale podle ředitele je. „V České republice další kremační kapacity jsou,“ doplnil.