Studenti si připlatí čtyřicet, dospělí pak padesát korun. Svoji průkazku budou mít i nadále zdarma děti do 6 let, cena se nemění ani pro seniory. Jak vidno, nejedná se o dramatické částky. „Roční poplatek ani po navýšení zdaleka nedosahuje výše průměrné pořizovací ceny jedné knihy," podotýká náměstek primátora Jan Řehák.

Čtečka, hudba a filmy zdarma

Jako protihodnotu mírného zdražení hodlá knihovna nabídnout více služeb. „V Chomutově máme v současné době otevřené ještě další dvě knihovnické pobočky, a to na Březenecké a od října také v bývalém kině Oko. Lidé si zde, krom klasického půjčování, mohou objednat tituly, které nabízí hlavní knihovna. Ty si tady pak také v klidu vyzvednou a ušetří cestu do centra města," říká mluvčí města Šárka Schönová. Nespornou výhodou je také fakt, že na jednu průkazku je možné využít služby ve všech třech zařízeních. A nejedná se pouze o literaturu, ale také například bezplatné zapůjčení elektronické čtečky knih nebo muziky a filmů.

Chybí 16 milionů

„Do loňského roku se na činnosti knihovny podílel svými dotacemi stát, od letoška je její provoz plně v režii města," vysvětluje důvody zdražení Řehák. „Nešlo zrovna o zanedbatelnou částku, ročně to bylo šestnáct milionů, které teď musíme hradit ze svého," dodává. Změna v poplatcích může přinést knihovně řádově desítky tisíc korun ročně, které knihovníci hodlají využít zčásti i ke zkvalitnění již tak dobrého knižního fondu.

Nové ceny průkazů do knihovny

Děti do 6 let - zdarma

Děti nad 6 let - 80 korun

Studenti - 160 korun

Dospělí - 200 korun

Senioři - 100 korun

Osoby ZTP - 100 korun