Vezete zraněného do chomutovské nemocnice a příliš to tam neznáte? U hlavní vrátnice se dozvíte, že musíte objet zadní bránu a pak bloudíte po objektu nemocnice? To už se vám nestane. Chomutovská nemocnice přesunula svoji chirurgickou ambulanci sice jen o pár metrů dál, ale pro pacienty je přístup do ní několikanásobně lepší.

Pohotovost nyní sídlí v budově bývalé polikliniky. Dostanete se tam přímo z Kochovy ulice. Ten kdo jede autem, se tak nemusí proplétat nemocničním areálem a přemýšlet, kde nejlíp zaparkovat. Parkovací místa jsou totiž přímo na ulici před budovou. Ti co nemají tak vážné zranění a přijdou do ambulance po svých, mají cestu také kratší. Nemusejí přes vrátnici do Edisonovy ulice a pak se vracet areálem zpět, tam kde už vlastně byli.

Vstup na novou chirurgickou ambulanci bude otevřen čtyřiadvacet hodin denně. Navíc je bezbariérový. Do budoucna se počítá i s nájezdem přímo k budově, čímž se ušetří ještě pár dalších, někdy hodně těžkých, kroků.

Ten kdo by nyní šel na pohotovost tam, kde byl zvyklý, tedy přes areál nemocnice, našel by jen prázdnou chodbu. I tam ale visí cedulky, s odkazem, kde nyní ambulance sídlí. „Místo toho, abyste po vstupu do budovy zabočili doleva, projdete chodbou rovně až dozadu, kde již velká cedule označuje novou ambulanci,“ vysvětluje vedoucí provozně technického úseku nemocnice Vilém Zeiler.

Kromě ambulance se sem přesunuly i specializované poradny. Vpravo za čekárnou najdete odbornou poradnu cévní, gastro, prsní, ale i traumaambulanci.

Komfort pro pacienty zůstane zachován. Rentgen bude stále jen pár kroků od ordinace. Navíc je nová čekárna daleko příjemnější. Zhruba do dvou měsíců by měla ještě přibýt nová místa k sezení.

Historická nemocniční budova dostala díky nové ambulanci nový kabát, který si zaslouží. Dříve zde bývalo lůžkové oddělení, takže se musely upravit i vnitřní prostory. Zbouralo se několik příček, jinde se naopak vybouraly nové dveře. Došlo samozřejmě i na rekonstrukci elektroinstalací a musely se přizpůsobit další věci, aby vše vyhovovalo hygienickým požadavkům. Poslední fází bylo vymalování a konečná úprava ordinací, ale i čekárny. Vše vyšlo nemocnici zhruba na dvě stě tisíc korun.

Na chirurgické ambulanci, respektive pohotovosti, ošetří lékaři každý den průměrně okolo šedesáti až sto pacientů. Poradny, které jsou součástí, navštíví navíc ještě okolo padesáti nemocných.

Stará pohotovost by neměla skončit opuštěná. Čekárna se starými dřevěnými obložkami, vysokými stropy a staré ambulance by se měly zrekonstruovat a do budoucna opět využívat. „Už je hotový projekt na rekonstrukci chodby,“ informuje Vilém Zeiler. „Rádi bychom rozšířili ambulance a sdružili je na jedno místo, což by přineslo větší komfort pacientům,“ nastiňuje plány Zeiler. Doba, kdy by se tohle vše mělo realizovat, je ještě hudbou budoucnosti.