Mobilní kamera zabrala. Chomutov o ni doplnil kamerový systém teprve před nedávnem, přesto už sčítá, kolikrát zabodovala. Odhalit kriminální živly nebo porušování pořádku pomohla už ve dvou lokalitách, a tak se brzy postěhuje do třetí. Magistrát má od lidí seznam dalších jedenácti míst, kde by ji chtěli.

„Městu se potvrdilo, že je mobilní kamera výborný nástroj. Plně se osvědčila,“ přisvědčil náměstek primátora Jan Řehák. V Husově ulici díky ní policisté odhalili varnu drog na zahradě školky, strážníci nachytali zloděje, kteří odsávali benzín z aut, vozy najíždějící k Luně a mladíky, kteří si krátili chvíli tím, že ulamovali zrcátka a ničili antény u aut.

Jakmile se větší část problémů rozkryla a vyřešila, kamera putovala do ulice Na Příkopech. Ze střechy bytového domu hlídá ještě i v těchto dnech starou budovu soudu.

„Ztrácely se tam okapy a parapety, takže jsme tam kameru stěhovali i na žádost Policie ČR,“ upřesnil zástupce ředitele chomutovských strážníků Petr Zálešák.

Do třetice

Do třetice měla přijít na Písečnou. Město to přislíbilo jejím obyvatelům na červnovém brífingu. Po delším rozhodování ale dostal přednost požadavek lidí z Bělohorské, kde je víc problémů a je potřeba je co nejrychleji řešit (více v infobloku).

Seznam míst, kam by měla být kamera podle názoru SVJ umístěna, městská policie a město konzultují vždy i s policií. O tom, které místo dostane přednost, rozhoduje stupeň porušování pořádku. Kamera se přesouvá ve chvíli, kdy se situace znatelně zlepší.

Překamerováno? Ne

Mobilní kamera je doplňkem k 28 stacionárním kamerám, kterými je město prošpikováno. Její výhoda tkví v tom, že je možné umístit ji do špatně přístupných míst. Kotví se na střechy nebo lampy veřejného osvětlení. Napojena je na stejný kamerový systém s tím, že přenos dat je bezdrátový.

Mohlo by se zdát, že je kamer až příliš. Podle náměstka si je ale lidé žádají. „Necítí je jako nástroj, kterým se kouká do oken, ale pomoc, díky které se snižuje kriminalita,“ dodal Jan Řehák.

Kameru město pořídilo díky více než miliónovému daru od ČEZu. Rádo by koupilo další.

„Kameru tu nechceme, dali bychom víc za elektriku…“

Kamera už mohla hlídat problémový bytový dům v ulici Bělohorská. Mohla, ale nehlídá. Obyvatelé domu, kam měla být instalovaná, se zalekli, že by pak platili víc za elektřinu, a odmítli.

„Původně se na nás obrátilo SVJ v Bělohorské s tím, že tam nepřizpůsobiví dělají nepořádek a situaci je potřeba akutně řešit,“ nastínil zástupce šéfa chomutovských strážníků Petr Zálešák. Prostranství před domem hyzdí vraky aut, svůj kovový lup tam převážejí šroťáci, psi běhají jen tak volně a místní si také stěžovali na krádeže.

Aby to všechno kamera mohla postihnout, bylo by potřeba umístit ji na dům v Haškově ulici. K tomu ale městská policie potřebovala nadpoloviční počet podpisů obyvatel domu. „Původně řekl předseda SVJ, že to nebude problém, nakonec se dostavil den před tím, než jsme měli kameru přesouvat, s tím, že lidé nesouhlasí,“ líčí Zálešák.

Obyvatelé, z nichž je valná většina v důchodovém věku, se prý obávají případných nedoplatků za elektriku, kterou by provoz kamery spotřebovával. Podle policistů je to podružná záležitost. „Měsíčně může stát maximálně čtyři sta korun, což vychází na dvacetikorunu na osobu,“ podotýká Zálešák.
Než se původní požadavek lidí z Bělohorské úplně škrtne, chce proto městská policie, aby SVJ z domu v Haškově ulici sepsalo svůj nesouhlas písemně. O tom, kam půjde kamera dál, pak rozhodne náměstek. Současně s obyvateli Bělohorské si totiž podali žádost i lidé z Písečné. Zatím kamera zůstává na střeše naproti soudu.